Jak poznat levé a pravé dveře

Jak poznat levé a pravé dveře

  • Publikováno: 25.11.2018
  • Kategorie: Dveře

Možná si nejste jisti, co se pod pojmem levé a pravé dveře skrývá. Nejde o to, na kterou stranu se otevírají, jestli dovnitř nebo ven, jde o něco jiného. Pravo – levost, případně strannost dveří je specifický pojem pro interiérové dveře, které jsou otočné. U ostatních typů interiérových dveří – posuvné do pouzdra, posuvné po stěně, případně kyvné dveře neboli lítačky – se neřeší, zda jsou levé či pravé, protože jsou z obou stran stejné. Tady se pak jen musíte rozhodnout, na kterou stranu se budou zasouvat, což nemá se stranností dveří nic společného.

Pravo – levost se řeší jen u otočných dveří

Otočné dveře jsou klasické dveře, které se otevírají jen na jednu stranu, dovnitř nebo ven. Takový typ dveří je suverénně nejrozšířenější a je dost pravděpodobné, že takové interiérové dveře máte i vy. Jak tedy poznat pravé a levé dveře? Na tuto otázku existuje jednoduchá odpověď:

Když se postavíte tak, aby se dveře otevíraly k vám, podívejte se, na které straně jsou dveřní závěsy. Když je to na pravé straně, jedná se o dveře pravé, když je to na levé straně, díváte se na dveře levé.

Co se k nám více hodí? Pravé nebo levé dveře?

Mnohem častější jsou dveře levé, ale někde se hodí lépe dveře pravé. Obecně platí, že záleží na dispozici daného pokoje a domu. Otočné dveře totiž na rozdíl od posuvných dveří potřebují v interiéru místo, kam se budou otevírat. Z toho jasně vyplývá, že pravo – levost interiérových dveří bývá už obvykle předem daná projektem a hlavně logikou prostoru. Možná vás napadlo, že to může souviset i s tím, jestli je člověk levák nebo pravák. V praxi se samozřejmě zjistilo, že to nemá žádný vliv. Člověk si zvykne na dveře ve svém domě nebo bytě tak, jak je to přirozenější pro daný pokoj a ne podle toho, kterou rukou píše nebo ji má silnější.

Kde dveře koupit

Určitě nakupujte interiérové i vstupní dveře u osvědčeného prodejce, který kromě líbivých internetových stránek provozuje i kamennou prodejnu. Nejlépe i ve vašem okrese. Tam se můžete osobně zeptat, nechat si poradit, případně tam jít i dveře v budoucnu reklamovat.

Pokud vás zaujaly naše produkty, kontaktujte některou z poboček, nebo vyzkoušejte nezávaznou kalkulaci:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE

   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE