Zajímavá historie žaluzií a rolet

Zajímavá historie žaluzií a rolet

Stínící technika není výdobytkem moderní doby, v určité podobě funguje už několik tisíc let. Během času se postupně zdokonalovala, v dnešní době si tak můžete vybrat ze spousty variant, jak svůj byt nebo dům zastínit – rolety, závěsy, žaluzie, markýzy, okenice a jejich různé podoby. V tomto článku se podíváme, jak se stínící technika vyvíjela od starověku dodnes.

  • Začalo to závěsy. Už ve starém Egyptě a možná i dříve se začaly proti slunci používat první závěsy. V podstatě plnily už tehdy dvě funkce – stínící a dekorační. Jednalo se o tkané textilní závěsy, které byly ozdobeny ornamentálními vzory. Závěsy se používaly také následně ve starověkém Řecku i Římě. Postupně se začaly používat pelmety, třepení a jiné dekorativní prvky.
  • Markýzy a okenice. Dalším typem stínící techniky, která se začala používat byly markýzy a dřevěné okenice. Ty měly chránit nejen proti slunci, ale měly ochránit také soukromí. I když je pravda, že okenice se zavíraly hlavně na noc, i jako bezpečnostní prvek.
  • V Evropě se objevují žaluzie. Ve středověku se stále používaly různé typy závěsů, každá doba preferovala jiné zdobení a styl, ale až v 19.století vznikla nová stínící technika – žaluzie. V roce 1812 si patentoval systém žaluzií francouzský truhlář Cochot. Zajímavostí je, že slovo žaluzie vzniklo od slova žárlit (jalousie). Žaluzie se rychle rozšířily po celém světě a používají se dodnes.
  • Americké rolety. Ve stejném století v Americe vznikly a rychle se rozšířily rolety. Jednoduchý systém, kdy se látka navíjí na hřídel, se stal rychle velmi populární a brzy se rozšířil i do Evropy. Žaluzie byly oblíbené spíše u bohatých společenských vrstev, zato rolety používali všichni. Byly jednoduché, velmi funkční a hlavně cenově dostupnější.

Jakou stínící techniku si vybrat

V dnešní době máte na výběr z nejrůznějších variant stínící techniky. Záleží na vás a na tom, co od stínící techniky požadujete. Dříve šlo jen o stínění, dnes už stínící technika funguje i jako bezpečnostní prvek, pomáhá odhlučnit dům, má i tepelně izolační vlastnosti a chrání soukromí. Nejoblíbenější jsou nejspíše venkovní rolety a venkovní žaluzie, ale i další varianty mají svá pozitiva. Na trhu je široká nabídka stínící techniky, stačí si jen vybrat.

Autor: Svět oken   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma na 800 100 039, navštivte jednu z našich 38 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE