Zajímavá historie žaluzií a rolet

Zajímavá historie žaluzií a rolet

Stínící technika není výdobytkem moderní doby, v určité podobě funguje už několik tisíc let. Během času se postupně zdokonalovala, v dnešní době si tak můžete vybrat ze spousty variant, jak svůj byt nebo dům zastínit – rolety, závěsy, žaluzie, markýzy, okenice a jejich různé podoby. V tomto článku se podíváme, jak se stínící technika vyvíjela od starověku dodnes.

  • Začalo to závěsy. Už ve starém Egyptě a možná i dříve se začaly proti slunci používat první závěsy. V podstatě plnily už tehdy dvě funkce – stínící a dekorační. Jednalo se o tkané textilní závěsy, které byly ozdobeny ornamentálními vzory. Závěsy se používaly také následně ve starověkém Řecku i Římě. Postupně se začaly používat pelmety, třepení a jiné dekorativní prvky.
  • Markýzy a okenice. Dalším typem stínící techniky, která se začala používat byly markýzy a dřevěné okenice. Ty měly chránit nejen proti slunci, ale měly ochránit také soukromí. I když je pravda, že okenice se zavíraly hlavně na noc, i jako bezpečnostní prvek.
  • V Evropě se objevují žaluzie. Ve středověku se stále používaly různé typy závěsů, každá doba preferovala jiné zdobení a styl, ale až v 19.století vznikla nová stínící technika – žaluzie. V roce 1812 si patentoval systém žaluzií francouzský truhlář Cochot. Zajímavostí je, že slovo žaluzie vzniklo od slova žárlit (jalousie). Žaluzie se rychle rozšířily po celém světě a používají se dodnes.
  • Americké rolety. Ve stejném století v Americe vznikly a rychle se rozšířily rolety. Jednoduchý systém, kdy se látka navíjí na hřídel, se stal rychle velmi populární a brzy se rozšířil i do Evropy. Žaluzie byly oblíbené spíše u bohatých společenských vrstev, zato rolety používali všichni. Byly jednoduché, velmi funkční a hlavně cenově dostupnější.

Jakou stínící techniku si vybrat

V dnešní době máte na výběr z nejrůznějších variant stínící techniky. Záleží na vás a na tom, co od stínící techniky požadujete. Dříve šlo jen o stínění, dnes už stínící technika funguje i jako bezpečnostní prvek, pomáhá odhlučnit dům, má i tepelně izolační vlastnosti a chrání soukromí. Nejoblíbenější jsou nejspíše venkovní rolety a venkovní žaluzie, ale i další varianty mají svá pozitiva. Na trhu je široká nabídka stínící techniky, stačí si jen vybrat.

   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE