Historie stínící techniky

Historie stínící techniky

Potřeba zastínění proti slunci je stejně stará jako samo lidstvo. Už ve starém Egyptě se používaly k zastínění tkané textilie – stylové závěsy, které byly zdobeny tradičními lotosovými a zvonkovými ornamentálními vzory. Po celém světě se zastínění řešilo podobně, používaly se různé látky, časem také markýzy. V průběhu 18. století však spatřily světlo světa dvě důmyslnější techniky zastínění – rolety a žaluzie. Ty používáme v modernějších podobách po celém světě dodnes.

Historie žaluzií

První žaluzie pak pocházejí z Francie a jejich vznik zhruba v dnešní podobě je datován do roku 1812, kdy si nechal francouzský truhlář Cochot patentovat žaluzii s polohovatelnými otočnými lamelami. Ještě předtím byly používány žaluzie, které nebyly polohovatelné. Slovo jalousie označovalo ve Francii okenní mříž, jež umožňovala pohled ven, ale zároveň zabraňovala pohledům dovnitř místnosti a byla inspirována mřížkami v orientálních harémech, kde si pán žárlivě střežil soukromí ženských komnat (jalousie = francouzsky žárlivost).

Během let se velmi praktické žaluzie rozšířili po celém světě a mají spousty podob. Mohou být vertikální i horizontální, jsou vyráběny z různých materiálů – různě zdobené látky, hliník, dřevo, bambus, plast aj. Navíc dnes mají i další funkci, bezpečnost a ochranu proti vloupání.

Pokud váháte, které žaluzie jsou pro vaše potřeby nejlepší, přečtěte si náš článek: Jak vybrat žaluzie do plastových oken

Historie rolet

Rolety a jejich systém vznikl v USA a byl patentován v 18. století. Jednoduchý a účinný rolovací systém, kdy se látka navíjí na hřídel, se brzy rozšířil po celém světě. V dnešní době mají rolety spoustu podob a variant. Interiérové a exteriérové rolety, látkové, hliníkové či dřevěné rolety. Na našem území vznikla první továrna na výrobu rolet už v roce 1889. Rolety zde byly velmi oblíbené a jejich vývoj šel dopředu. To ovšem zastavil rok 1948 a nástup komunismu. Moderní rolety a další stínící technika se k nám tak dostala až v devadesátých letech minulého století.

Dnes už je výběr rolet, žaluzií a další stínící techniky možná až příliš široký. Přejeme správné rozhodnutí při výběru stínící techniky.

Autor: Svět oken   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma na 800 100 039, navštivte jednu z našich 38 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE