Historie stínící techniky

Historie stínící techniky

Potřeba zastínění proti slunci je stejně stará jako samo lidstvo. Už ve starém Egyptě se používaly k zastínění tkané textilie – stylové závěsy, které byly zdobeny tradičními lotosovými a zvonkovými ornamentálními vzory. Po celém světě se zastínění řešilo podobně, používaly se různé látky, časem také markýzy. V průběhu 18. století však spatřily světlo světa dvě důmyslnější techniky zastínění – rolety a žaluzie. Ty používáme v modernějších podobách po celém světě dodnes.

Historie žaluzií

První žaluzie pak pocházejí z Francie a jejich vznik zhruba v dnešní podobě je datován do roku 1812, kdy si nechal francouzský truhlář Cochot patentovat žaluzii s polohovatelnými otočnými lamelami. Ještě předtím byly používány žaluzie, které nebyly polohovatelné. Slovo jalousie označovalo ve Francii okenní mříž, jež umožňovala pohled ven, ale zároveň zabraňovala pohledům dovnitř místnosti a byla inspirována mřížkami v orientálních harémech, kde si pán žárlivě střežil soukromí ženských komnat (jalousie = francouzsky žárlivost).

Během let se velmi praktické žaluzie rozšířili po celém světě a mají spousty podob. Mohou být vertikální i horizontální, jsou vyráběny z různých materiálů – různě zdobené látky, hliník, dřevo, bambus, plast aj. Navíc dnes mají i další funkci, bezpečnost a ochranu proti vloupání.

Pokud váháte, které žaluzie jsou pro vaše potřeby nejlepší, přečtěte si náš článek: Jak vybrat žaluzie do plastových oken

Historie rolet

Rolety a jejich systém vznikl v USA a byl patentován v 18. století. Jednoduchý a účinný rolovací systém, kdy se látka navíjí na hřídel, se brzy rozšířil po celém světě. V dnešní době mají rolety spoustu podob a variant. Interiérové a exteriérové rolety, látkové, hliníkové či dřevěné rolety. Na našem území vznikla první továrna na výrobu rolet už v roce 1889. Rolety zde byly velmi oblíbené a jejich vývoj šel dopředu. To ovšem zastavil rok 1948 a nástup komunismu. Moderní rolety a další stínící technika se k nám tak dostala až v devadesátých letech minulého století.

Dnes už je výběr rolet, žaluzií a další stínící techniky možná až příliš široký. Přejeme správné rozhodnutí při výběru stínící techniky.

   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE