Přoč na oknech záleží

Proč na oknech záleží

Okno je přirozená součást každé stavby, kde se zdržují lidé. Hlavní funkcí oken je prosvětlení místností, přísun čerstvého vzduchu (je-li okno otevřeno) a kontakt s venkovním světem. Samotné okno je prostředek pro kontakt s okolím domu. V minulosti byla často výplň oken tvořena jen závěsem či pomaštěným papírem. Mnohdy okno výplň vůbec nemělo a mělo pouze okenice, takže buď byla uvnitř tma nebo světlo. Poté co se celosvětově rozšířilo sklo, jsou všude po světě skleněná okna. Okenice pak nahradily žaluzie, rolety či závěsy.

Světlo a vzduch přicházejí skrze okna

Okno je výplň stavebního otvoru, který slouží od dávné historie až po dnešek k prosvětlování místností, větrání a také pro přirozený styk obyvatel s nejbližším okolím. Sluneční světlo je blahodárné a život uvnitř jakéhokoliv objektu si bez slunečního světla těžko představíme. Jak museli trpět např. vězni v celách bez oken! Okna se používají samozřejmě také k větrání a přísunu čerstvého vzduchu do objektu.

Okno jako symbol

Okna jsou stejně stará jako první stavby našich prapředků. Okno symbolizuje rozhled, otevřenost a světlo života. Přes okna sice může unikat velmi cenné teplo, ale na druhou stranu se bez něj neobejdeme. Pokoj bez oken je dlouhodobě neobyvatelný. Elektrické světlo nikdy nemůže nahradit přirozenné denní světlo. Okna nám dávají možnost rozhledu, například často vidíte staré lidi, jak sedí u okna a vyhlížejí ven. Je to jejich hlavní kontakt se světem mimo jejich dům.

Různé typy oken

Vyrábějí se nejrůznější typy oken. Dřevěná okna, hliníková okna a také v posledních desetiletích nejoblíbenější plastová okna. Zrovna plastová okna jsou určena pro použití v obytných i průmyslových budovách, pro denní osvětlení a přirozené větrání vnitřních prostor budov (tak jako všechna okna). Samotný výběr oken je v dnešní době poněkud složitější, dejte si pozor na to, abyste si vybrali spolehlivého výrobce. Po montáži oken už si je můžete jen užívat. Nejedná se jen o spotřební materiál, ale o důležitý kontakt s venkovním prostředím a slunečními paprsky.

   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE