Vybíráte nová okna? Nezapomeňte na parapetyVybíráte nová okna? Nezapomeňte na parapety

Stavíte si dům nebo pouze renovujete? V obou případech zřejmě strávíte spoustu času výběrem nových oken. Okna dělají dům a vybrat ta nejlepší není rozhodně jednoduché. Při tomto výběru ale v žádném případě nezapomeňte na pečlivý výběr parapetů, protože i ty jsou důležitými komponenty oken.

Jaké existují parapety?

Parapety dělíme na vnitřní (interiérové) a vnější (venkovní).

Vnitřní parapety mají především estetickou funkci. Často se slaďují s interiérem bytu a podtrhují design celého okna.

Venkovní parapety plní samozřejmě také estetickou funkci, ale také jednu funkci ještě důležitější: zabraňují zatékání vody do fasády. Tím, že jsou umístěny venku, jsou vystaveny celé řadě klimatických jevů, a proto vybírejte pouze kvalitní materiály, které vám zajistí dlouhodobou životnost. Na venkovní parapety se často zapomíná, protože nejsou součástí interiéru, ale i ony by měly být sladěny s okenními rámy a přirozeně zapadat do fasády.

Parapety, ať již vnitřní nebo venkovní, můžete koupit v mnoha barevných provedeních a na výběr máte z mnoha materiálů. Při nákupu máte na výběr především z těchto typů parapetů:

  • plastové parapety
  • dřevotřískové parapety
  • dřevěné parapety z masivu
  • cihlové parapety
  • mramorové parapety
  • pískovcové parapety
  • teracco parapety

Nejpoužívanější jsou plastové parapety, které se vyznačují velkou odolností a dlouhou životností. Navíc jsou cenově velmi výhodné. Exkluzivním a stále oblíbenějším materiálem parapetů je litý mramor, který si často kupující slaďují s barovým pultem nebo pracovní deskou umístěnou v blízkosti oken.

Jakou barvu zvolit

Barvu vybírejte vždy s ohledem na interiér a exteriér. Nejčastěji zákazníci volí bílou barvu parapetu a bílou barvu okna. Moderní trendy nahrávají především kontrastům. Například k bílým oknům v interiéru vynikne tmavý mramorový parapet nebo parapet s dřevěným dekorem.

Zaměřte se na kvalitu

Na oknech ani na parapetech se nevyplatí šetřit. Vybírejte proto pouze kvalitní materiály, které vám zaručí tvarovou stálost a které budou odolné vůči poškrábání, vlhkosti a dalším jevům. Levné parapety se po čase začnou kroutit, uvolňovat a deformovat.

Tip na článek: Zajímá vás moderní trendy bydlení? Zjistěte víc v našem článku trendy pro bydlení v novostavbě.

   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE