Jak zabránit žloutnutí plastových okenJak zabránit žloutnutí plastových oken

V tomto článku se dozvíte, proč plastová okna žloutnou, jak se dá žloutnutí oken zabránit a co máte dělat, když se žloutnutí u vašich oken objeví.

Proč plastová okna žloutnou?

V žádném případě není pravda, že se žloutnutí vyskytuje u všech plastových oken. Žloutnutí je častým problémem u starších typů oken nebo u oken vyrobených z nekvalitních profilů. Pokud máte doma nová okna, která žloutnou, pořídili jste si je s největší pravděpodobností od nekvalitního výrobce a máte právo na jejich reklamaci.

Pokud máte stará plastová okna, která žloutnou, je to způsobené vlivem stáří a zvláště tím, že se dříve okna nevyráběla z tak kvalitních materiálů. Kromě levných profilů se na žloutnutí starších typů okenních rámů podílí UV záření, kdy jsou okna exponována na slunci. Na plastových, stejně jako na dřevěných oknech, se vlivem stáří projevují různé vady materiálu. Nejčastěji to bývá žloutnutí, šednutí nebo křehnutí.

Kvalitní plastová okna nežloutnou

U kvalitních plastových oken se nemusíte bát žloutnutí. Dnešní okna, která jsou vyráběná z PVC, obsahují bezolovnaté barevné stabilizátory a antioxidanty, které zaručují barevnou stálost. Podstatnou složkou oken je tedy stabilizátor proti působení ultrafialového záření, díky kterému je zachována barevná stálost oken.

Jak zabránit žloutnutí plastových oken?

Jediným způsobem, jak zabránit žloutnutí plastových oken, je prevence, tedy kupovat okna pouze od kvalitních výrobců. Nechte si předložit veškeré dokumenty, zkontrolujte uvedené vlastnosti, včetně barevné stálosti. Plastová okna musejí mít tvarovou a barevnou stálost a musejí být odolná vůči vlivům prostředí.
Kvalitně vyrobená okna prostě nežloutnou. Sázka na dobrou značku okenních profilů se vždy vyplácí. 

Když již okna žloutnou

Zažloutnutí oken je vadou materiálu, kterou nelze žádným způsobem vyčistit. Pokud vám okna žloutnou, jedná se o degeneraci materiálu profilu a vy máte plné právo na jejich reklamaci. Tato vada lze odstranit pouze výměnou celého okna.

   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE