Jak správně umýt okna

Jak správně umýt okna

Čistá okna jsou vizitkou domácnosti. Je příjemné se přes ně dívat, neruší nás ani šmouhy ani prach a špína. Než začnete mýt okna, nejen ta plastová, dobře zvažte, kdy je umyjete a také se na mytí připravte. Logicky neumývejte okna v mrazech. Bude vám zima, špína jde špatně setřít a voda namrzá. Ještě před samotným mytím si připravte vodu s přípravkem na mytí oken, odstraňte věci a rostliny z parapetů, připravte si pevné schůdky nebo malý stabilní žebřík. A hurá do toho!

První garnyže, parapety a žaluzie

Když už mýt okna, tak se vším všudy. První si otřete stěny a strop od prachu a pavučin, poté umyjte garnyže a parapety. Na ně stačí obyčejná mýdlová voda. Posledním krokem před samotnými okny je omytí stínící techniky. Jak správně čistit žaluzie se dozvíte ve starším podrobném článku o žaluziích. Nezapomeňte ani důkladně vyprat okenní záclony a závěsy. Typicky závěsy jsou lapačem prachu, což nemusí svědčit alergikům a astmatikům. Závěsy i záclony perte na 30 stupňů na program na jemné prádlo.

Tento úvod lze zvládnout velmi rychle. Dalším krokem je pak mytí rámů a samotných oken.

Poté umyjte rámy a samotná skla

Rámy umyjte vlhkým hadříkem či utěrkou, kterou namočíte do vody s jemným saponátem (nepoužívat abrazivní prostředky = písky apod.). Nejšpinavější bývá logicky klika a její nejbližší okolí, kterého se nejčastěji dotýkáme. Rámy máme umyté, vyměníme vodu a začneme s mytím skel. Skla umyjeme z obou stran. Ideální je použít stěrku, na kterou nasadíme návlek z mikrovlákna. Ten namočíme do vody s přípravkem na mytí oken, kam můžeme přidat trochu octu. Ocet pomáhá, funguje jako přirozený odmašťovač a také leštidlo. Okno důkladně umyjeme.

Jak umýt okna beze šmouh

Spousta lidí má obavy, že jim na oknech po umytí zůstanou šmouhy. Nemusí to tak být. Navíc je správné mytí oken bez šmouh rychlé a jednoduché. Jen je potřeba mít správné pomůcky. Potřebujete tzv. „rozmývák“, stěrku a mikrovláknovou utěrku na leštění. Rozmývák je návlek na stěrku s hustým chlupem, který seženete běžně v drogerii. Jak tedy vyčistit okna beze šmouh?

  • Na rozmývák dáte přípravek na mytí skel a důkladně ho rozetřete. Roztírejte krouživými pohyby, až vám vznikne na okně pěna.
  • Poté použijte stěrku s gumovým lemem a mycí prostředek z oken stáhněte. Jestliže je okno hodně špinavé, můžete ho ještě před setřením omýt čistou vodou.
  • Na závěr okno vyleštěte mikrovláknovou utěrkou.


Samozřejmě existují i rady, návody a tipy našich babiček. Například se říká, že pomáhá vanilkový puding. Sáček vsypejte do 5 litrů horké vody, zamíchejte a touto vodou okna umyjte. Nechte je uschnout a až poté vyleštěte. Okna nejen umyjete, ale provoníte si také svůj byt.

Pokud vás zaujaly naše produkty, kontaktujte některou z poboček, nebo vyzkoušejte nezávaznou kalkulaci:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE

   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE