Vitrážové zdobení oken

Okénko do historie plastových oken

Zajímá Vás, kdy se začala vyrábět plastová okna a jak vlastně vypadala? Jak se v průběhu desetiletí posunula jejich výroba až do dnešní podoby? Zajímavosti z historie oken, nejen plastových, se dočtete v našem článku.

Prapůvod oken

Sklo jako materiál bylo vynalezeno před více než 4000 lety před naším letopočtem, ovšem samotné skleněné tabule byly vyrobeny o dalších 3000 let později. Prapůvodně byla okna tvořena jen prostými otvory ve zdivu, které neměly výplně. V době gotiky začalo být sklo používáno jako architektonický materiál, typickou ukázkou jsou barevné vitráže na katedrálách (malé barevné tabulky spojované olovem zobrazující výjevy z Bible).

První okna v podobě otvorů ve zdi

V období renesance byla již okna tvořena čirými skly. A od 16. stoletíse začala používat velká pravoúhlá okna s čirým sklem, později v baroku byla okna obohacena o další tvarové variace a dle národních tradic se okna vyvinula do dnešní podoby.

Zajímavostí je, že první okna nešla otvírat, na to přišli lidé až později. Posléze se pokusili otvírat jen malou část, až se časem dopracovali k celému otevíratelnému oknu. Prvotním materiálem pro výrobu okenních rámů bylo dřevo, které se používá ve vylepšeném designu dodnes s použitím izolačních dvoj- nebo trojskel.

První plastová okna

Začátek vývoje a výroby plastových oken je datován do 50. let minulého století, kdy se začala vyrábět okna s jednoduchými jednokomorovými profily bez výztuh. Ve světě se posouval vývoj a kvalita plastových oken rychle dál, především z důvodu úspor energií. V tehdejším Československu ovšem zůstala plastová okna téměř bez povšimnutí.

V 70. letech se prosadilo konstrukční řešení oken v podobě, která se v podstatě používá dodnes. Začaly se vyrábět první dvoukomorové profily s dorazovým těsněním, které ovšem nemělo takové fyzikálně-mechanické vlastnosti těch současných a docházelo k jeho rychlému zpuchření.

V polovině 80. let bylo vyvinuto středové těsnění, které řešilo problém výše zmíněného dorazového těsnění. Navíc poskytlo ochranu před nepříznivými klimatickými vlivy (především kyselé deště), protože mělo skrytou středovou gumu uprostřed rámu. Tento typ těsnění se uplatnil především při výstavbě panelových domů, protože při zatížení okna větrem je středové těsnění tlačeno více na dorazovou plochu, takže se stoupající rychlostí větru okno těsní tím lépe.

Boom v 90. letech

S dalším vývojem těsnících materiálů se však někteří výrobci začali vracet k původnímu dorazovému těsnění z ekonomických důvodů (a důrazu na dostupná levná okna) a středové těsnění bylo považováno za dražší nadstandard. Okna se středovým těsněním se dostala ke slovu znovu v 90. letech, kdy bylo u domů utěsněných levnější variantou zjištěno špatné vnitřní klima se zvýšenou vlhkostí a kondenzací vody, která zapříčinila následné chátrání staveb (hniloby, plísně).

Dnes se používají výhradně plastová okna se středovým těsněním, které zajišťuje konstantní výměnu vzduchu a odvod vlhkosti z interiéru, čímž se sníží riziko vzniku plísní. Od 90. let do současnosti se vývoj ubírá především směrem zdokonalování materiálů a doplňků. Zvyšující se nároky na tepelně izolační vlastnosti plastových oken a tím i snižující se tepelné prostupy zapříčinily to, že dnešním standardem jsou již pětikomorové okenní profily s dvoj- resp. trojsklem.

Profil S9000 pro pasivní a nízkoenergetické domy

Dražší nadstandardní variantou jsou okna šestikomorová a okna pro nízkoenergetické a pasivní domy, která mají nejlepší tepelné i hlukové izolační vlastnosti. Cena takovýchto oken je o něco vyšší, ovšem tato investice se brzo vrátí na úsporách za energie. K oknům si navíc můžete vybrat množství doplňků, např. značkové celoobvodové kování, parapety, stínící techniku či sítě proti hmyzu.

Některé prodejní statistiky uvádějí, že ve střední Evropě se plastová okna podílejí na celkových prodejích oken asi padesáti procenty.  V celé Evropě je pak prodej plastových, dřevěných a hliníkových oken vyrovnaný.


Předpověď do budoucna

A co lze předpovědět do budoucna, co se vývoje plastových oken týká? Předpokládáme, že půjde především o kosmetické úpravy, rozličné dekory a materiály, technologie zůstanou pravděpodobně stejné. Někteří výrobci se posouvají směrem dalšího zvyšování počtu komor.

Svět oken pro výrobu plastových oken používá kvalitní německé pěti- a šestikomorové profily Gealan, které se vyznačují skvělými tepelně a hlukově izolačními vlastnostmi.


   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE