Historie sekčních garážových vratHistorie sekčních garážových vrat

Vrata jako taková byla používána od nepaměti. Historie garážových vrat v tomto článku znamená spíše historii sekčních vrat, která se otevírají vzhůru. Tento typ vrat byl oficiálně vymyšlen zhruba před sto lety ve Spojených státech amerických, kde se tato novinka rychle rozšířila.

První sekční vrata

Už v roce 1921 vynalezl jistý pan C.G.Johnson tzv. „overhead door“, což byla první sekční vrata. Jednalo se o spojené podélné desky, které se vysouvaly po kolejnicích vzhůru. Jejich váha byla vyvažována pružinou. Byla to převratná novinka, protože taková garážová vrata ušetří spoustu prostoru a nepotřebují před garáží žádný prostor na otevírání vrat.

Pan Johnson pokračoval ve zdokonalování svého patentu a už v roce 1926 vynalezl elektrické otevírání garážových vrat. Sekční garážová vrata se stala v USA populární ještě před válkou a díky své praktičnosti se v Americe používají dodnes.

Sekční vrata – expanze do Evropy

Trvalo ještě dvě desetiletí, než se sekční garážová vrata začala rozšiřovat i do Evropy. V Evropě začala výroba až dlouho po 2. světové válce. V roce 1958 vyrobila svá první sekční garážová vrata německá firma Maschinenfabrik Kruger KG v Hamburku. V Německu a celé západní Evropě se sekční vrata rychle rozšířila a byla stále oblíbenější pro svou praktičnost.

Do Československa a jiných zemí, které byly za „železnou oponou“, se sekční vrata dostala až po pádu komunismu. V té době nastal celkový boom v mnoha oblastech a ani sekčním vratům se nevyhnul. Během prvních deseti let po revoluci vznikla spousta firem, které sekční vrata buď dovážely, nebo přímo i vyráběly. Zpočátku nebyla kvalita sekčních vrat nejlepší, až čas oddělil firmy nabízející kvalitní garážová vrata od těch, kteří chtěli jen rychle zbohatnout. Tak jako i v mnoha jiných odvětvích.

Současná nabídka

V dnešní době si můžete vybrat nejen sekční garážová vrata, ale také další typy vrat – výklopná, křídlová, rolovací či roletová. Existuje také spousta výrobců. Při výběru výrobce a prodejce se určitě podívejte na reference realizací garážových vrat a historii firmy, obecně se doporučuje vybírat takové firmy, které mají i kamenné obchody, kde se můžete osobně domluvit. Nákup nejlevnějších vrat přes internet je v dnešní době poněkud riskantní.

Hodně štěstí při výběru garážových vrat!

   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE