10 rad pro výběr garážových vrat

10 rad pro výběr garážových vrat

  • Publikováno: 7.2.2021
  • Kategorie: Garážová vrata

V roce 2015 bylo v ČR odcizeno 6292 dvoustopých motorových vozidel. Investice do kvalitních garážových vrat je tedy na místě. Nejspíše budete volit ze dvou variant – sekční vrata nebo rolovací vrata. Obě varianty mají svá pro a proti. Co je při výběru, ale nejdůležitější jsou vaše konkrétní požadavky a skutečnost, jaké dispozice má vaše garáž. V tomto článku se podíváme, na co všechno byste měli při výběru garážových vrat myslet, a jaké otázky si zodpovědět.

1. Pro koho jsou sekční garážová vrata

Sekční garážová vrata jsou v současné době nejoblíbenější a nejprodávanější vrata na trhu. Důvodem je výhodný poměr kvalita/cena, široký výběr barevných kombinací, výborné izolační vlastnosti a bezpečnost. Sekční vrata se hodí do všech garáží, které jim dají prostor. Tato vrata totiž potřebují prostor na zasouvání buď pod stropem nebo na boku garáže. Máte-li vysokou či velkou garáž, sekční vrata jsou jasná volba. 

Mnozí budoucí klienti se zprvu strachují, zda nebude cena nových sekčních garážových vrat příliš vysoká. Není tomu tak. Už dávno neplatí, že jsou nová garážová vrata luxus, který si mohou dovolit jen boháči. Zjistěte si konkrétní cenovou nabídku a nejspíše budete příjemně překvapeni.

Tip: Zjistěte přibližnou cenu garážových vrat můžete v našem orientačním ceníku sekčních a rolovacích vrat.

2. Pro koho jsou rolovací garážová vrata

Rolovací vrata mají oproti sekčním tu výhodu, že nepotřebují extra prostor. Ušetříte s nimi místo, dají se totiž instalovat téměř do každého prostoru i do velmi malé garáže. Můžete volit ze dvou variant. Buď se rolují do schránky, která je umístěna uvnitř, venku či přímo nad vraty nebo jsou na konzoli. Oba typy jsou praktické a bezproblémové, jedná se spíše o technický detail, který budete nejspíše řešit už s konkrétním dodavatelem. Ovládání může být manuální i dálkové.

Rolovací vrata

3. Chcete křídlová vrata?

Kromě rolovacích a sekčních vrat si můžete ještě pořídit oldschoolová dvoukřídlá vrata v moderním hávu. Dvoukřídlá vrata potřebují hlavně rovný prostor před garáží, aby se mohla hladce otevírat. Vyrábí se v nejrůznějších provedení, zateplená i nezateplená, z různých materiálů. Dvoukřídlá vrata vyjdou možná i levněji než vrata sekční či rolovací, ale záleží na vašich konkrétních požadavcích. Každopádně se jedná spíše o vrata, která jsou na ústupu.

4. Potřebujete garážová vrata s dveřmi?

Je to taková drobnost, ale na druhou stranu není. Chcete mít možnost projít garážovými vraty, aniž byste je celé otevírali? Můžete si pořídit vrata s malými dveřmi. Platí, že tuto variantu nabízejí sekční vrata, přičemž cena vrat se zvedne poměrně výrazně, takže je zde spíše otázka, jestli máte možnost druhého vchodu do garáže, nebo investujete vyšší částku do přechodových dveří ve vratech. Dvířka se obecně používají většinou tam, kde je garáž průchozí a dá se přes ni přijít do rodinného domu.

Pokud máte strach z hlučnosti garážových vrat, pak vězte, že moderní garážová vrata se zavírají velice tiše, můžete odjet v noci, aniž byste v domě kohokoliv vzbudili. Pokud chcete mít opravdu jistotu, pak vám skvěle poslouží právě zmiňované dveře.

5. Zabezpečení garážových vrat

Zabezpečení garážových vrat je absolutní nutností. Nezabezpečená garáž je jen o stupínek lepší, než ponechání auta venku. I stání auta na ulici má samozřejmě své výhody, ale proč si garáž nezabezpečit? V dnešní době se vrata vyrábějí z takových materiálů, že zloděj nemá šanci. Problém může nastat v případě, že součástí vrat jsou malá dvířka se zámkem. Tady se určitě doporučuje použít kvalitní bezpečnostní zámek stejně jako u vchodových dveří. Jinak samotná vrata už bývají vybavena bezpečnostními prvky. Na konkrétním typu se dohodnete s prodejcem.

6. Ovládání garážových vrat 

Garážová vrata můžete ovládat buď manuálně nebo pomocí dálkového ovládání. Samozřejmě je mnohem příjemnější zůstat sedět v autě, zmáčknout čudlík a vrata se vám otevřou. Nemusíte vystupovat v dešti, nemusíte se zdržovat. Navíc je celý systém dálkového ovládání celkem levný. Existují různé typy dálkového ovládání, vrata můžete otevírat i pomocí mobilního telefonu. Zeptejte se na možnosti ovládání přímo prodejce garážových vrat. 

Ovládač garážových vrat

7. Potřebujete stavební povolení?

Pro montáž nových garážových vrat budete potřebovat stavební povolení jen v tom případě, že jste garáž výrazně rekonstruovali. I tak v 99 % stačí ohlášení stavby. Obecně tedy platí, že pro výměnu a montáž nových garážových vrat stavební povolení prakticky nepotřebujete. Za optání na příslušném stavebním úřadě však nic nedáte a vyhnete se tak případným sporům s nepřejícími sousedy, kteří by vás mohli nahlásit. 

8. Jak na montáž nových garážových vrat

U drtivé většiny garáží není potřeba dělat žádné stavební úpravy, objednáte si garážová vrata na míru, nebo budou úpravy jen minimální. Ať už zvolíte sekční garážová vrata nebo rolovací garážová vrata, nejjednodušší a nejjistější je nechat si vrata namontovat firmou, která vám je prodala. Zvýšíte tak životnost vrat, protože v případě jakýchkoliv problémů je jasné, že za ně ručí dodavatel. Budete-li si garážová vrata instalovat svépomocí, riskujete, že budete mít problémy s případnou reklamací. Na druhou stranu šikovný kutil si garážová vrata bez problémů namontuje i sám. 

9. Vzhled je také důležitý

Barva a materiál garážových vrat jsou také důležité. U sekčních vrat většinou můžete vybírat z širší nabídky barevných provedení a dekorů, ale nejspíše si vyberete i u rolovacích. Vrata můžete barevně sladit s fasádou domu, se zahradními prvky, s barvou plotu nebo i se svým autem. Tady už záleží čistě na vašem estetickém cítění. Vaše drahé polovičky vám jistě rády pomohou a pokud si to celé chcete ulehčit, využijte konfigurátor garážových vrat, kde si můžete navolit typ, rozměry, barvy vrat, domu a vše si pěkně sladit.

Jak sladit garážová vrata se zbytekem domu

10. Vybrali jste typ? Dalším krokem je vybrat kus!

Jestliže jste rozhodnutí, jaký typ garážových vrat potřebujete, přichází čas vybrat spolehlivého dodavatele. Určitě doporučujeme oslovit zkušené firmy, které kromě internetové nabídky provozují také kamennou prodejnu nebo vrata sami vyrábějí. V prodejně se můžete osobně poradit, vycítíte, jestli se jedná o seriozní firmu a v neposlední řadě máte místo, kde můžete v případě potřeby svá nová garážová vrata kdykoliv reklamovat.

 

Pokud vás zaujaly naše produkty, kontaktujte některou z poboček, nebo vyzkoušejte nezávaznou kalkulaci:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE

Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE