Prodlužte živostnost plastových oken správnou údržbou svépomocí

Prodlužte živostnost plastových oken správnou údržbou svépomocí

  • Publikováno: 12.8.2021
  • Kategorie: Plastová okna

Když máte plastová okna, tak jako většina z nás, pak možná řešíte jejich správnou údržbu. Pravdou je, že když se budete o svá plastová okna starat, prodloužíte jejich životnost. Můžete si jednou za rok pozvat odborníka, který vám okna správně seřídí a zkontroluje, nebo se můžete o svá okna postarat sami. Tedy jestli jste alespoň trošku kutilové. Ale opravdu to není nic složitého. V tomto článku se podíváme, jak si okna seřídit, jak kontrolovat těsnění, jaká je údržba kování, jak okna čistit, případně vyměnit některý díl, nebo jak je připravit na zimu.

Obsah:
Seřízení oken
Kontrola těsnění
Jak se starat o kování
Drobné opravy povrchu oken
Díly plastových oken, které lze vyměnit
Mytí oken
Čištění rámů, kování, těsnění
Co s okny před zimou a v zimě
Co s okny po zimě a na jaře

Seřízení oken

Když okna nedrhnou a vůbec fungují dobře, pak seřízení není potřeba. Obecně platí, že když okna začínají lehce drhnout, tedy křídlo dolehne na rám, je potřeba okno seřídit. Nejlépe už v případě, že se drhnutí blíží. Plastová okna se seřizují seřizovacími šrouby v horním a dolním závěsu imbusovým klíčem (nejčastěji o velikosti 4 mm). Výškově a stranově se seřizuje křídlo vůči rámu. Obecně platí, že horní závěs se seřizuje v otevřené poloze.

Podívejte se na článek, jak seřizovat plastová okna.

Seřízení oken

Kontrola těsnění

Těsnění oken, které je vyrobeno z kvalitní pryže, je stěžejní pro perfektní tepelně izolační vlastnosti okna. Těsnění má životnost kolem 10 let, tedy méně než okno samotné, proto je potřeba ho kontrolovat a v pravý čas vyměnit. Těsnění můžete jednou za čas očistit mýdlovým roztokem, abyste prodloužili jeho životnost. Když však začíná být těsnění zteřelé, je čas ho vyměnit, což není úplně jednoduché.

Chcete-li se dozvědět o těsnění více, přečtěte si článek o těsnění plastových oken.

Kontrola těsnění

Jak se starat o kování

Součástí oken je i kování. Tady stačí jednou za rok kování promazat tak, že dáte několik kapek silikonového oleje mezi třecí plochy vzájemně pohyblivých dílů. Když něco drhne nebo nefunguje, je čas kování seřídit. Co se týče čištění kování, stačí vám jemný hadřík a voda, v případě silného znečištění pak denaturovaný líh.

Jak se starat o kování

Drobné opravy povrchu oken

Na plastových oknech mohou vznikat různá poškození - škrábance na skle, drobné odštípnutí, poškození rámu, promáčkliny a jiné. Poškození se stává nejčastěji při stavebních úpravách, při montáži, ale také při běžném užívání. Vždy záleží na tom, co konkrétně se stalo. Některé drobné opravy si zvládnete udělat sami, jindy je nutno vyměnit sklo nebo fólii. Budete potřebovat speciální lepidla, jemný smirkový papír, barvu, tmel apod. Na internetu najdete různé návody na konkrétní poškození.

Drobné opravy povrchu oken

Díly plastových oken, které lze vyměnit

Když se u plastových oken něco pokazí, nemusíte obvykle hned kupovat nová okna, stačí některé díly vyměnit. Když se pokřiví celý rám, tak už okno asi nespravíte, ale spousta komponentů vyměnit lze. Pojďme se podívat na díly, které je možné vyměnit:

  • sklo
  • kování
  • těsnění
  • stínící technika

Něco z toho zvládnete vyměnit sami, na něco je lepší pozvat si odborníky.

Díly plastových oken, které lze vyměnit

Mytí oken

Mytí oken je jednoduché. Odstraníte všechno, co by vám překáželo, vyberete vhodné počasí (ani mráz, ani ostré slunce), vezmete rozmývák, stěrku a utěrku z mikrovlákna. Plus můžete použít speciální přípravek na mytí oken a také vlažnou vodu a můžete začít.

Více tipů na správné mytí oken najdete v tomto článku.

Mytí oken

Čištění rámů, kování, těsnění

Kromě skel je dobré občas vyčistit i rámy a ostatní části oken. Na čistění rámů používejte běžné čisticí prostředky bez rozpouštědel a bez drobných částeček, které by mohly poškrábat povrchovou vrstvu. Kování je dobré promazat, těsnění zase přetřít olejem na bázi silikonu. Důležité je čistit odtokové otvory, které jsou vyfrézované z vnější strany okna.

Více o čištění rámů, kování a těsnění se dozvíte v tomto přehledném článku.

Čištění rámů, kování, těsnění

Co s okny před zimou a v zimě

Když máte plastová okna, údržba je mnohem jednodušší než třeba u dřevěných oken. Před zimou je dobré okna prohlédnout a zkontrolovat. V zimě se pak zaměřte na správné větrání. Ideální je větrat několikrát denně tak, že otevřete okna naplno na pár minut. Je to lepší, než mít otevřenou jen mikroventilaci nebo nevětrat vůbec. Na oknech a kolem nich pak zbytečně vznikají plísně a okna se rosí.

Více o údržbě oken před zimou a v zimě se dozvíte v tomto článku.

Co s okny před zimou a v zimě

Co s okny po zimě a na jaře

Zima dává plastovým oknům a vůbec všem oknům pěkně zabrat. Zatěžuje kování, těsnění a rámy oken se smršťují. Vlivem teplotních změn může navíc docházet ke svěšení okenních křídel. Jaro je proto ideálním obdobím na seřízení oken. Po zimě je také čas okna pořádně umýt. Můžete také zkontrolovat těsnění a kování, případně opravit okna, mají-li drobná poškození.

Další podrobnější informace o tom, jak se o svá okna postarat po zimě, najdete v tomto článku.

Co s okny po zimě a na jaře

 

Pokud vás zaujaly naše produkty, kontaktujte některou z poboček, nebo vyzkoušejte nezávaznou kalkulaci:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE

   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE