Citlivá místa garážových vrat a jejich údržba

Citlivá místa garážových vrat a jejich údržba

  • Publikováno: 28.12.2017
  • Kategorie: Garážový vrata

Existují různé typy garážových vrat. Nejčastější jsou sekční vrata, běžně se používají i rolovací vrata, výklopná vrata nebo posuvná vrata. Každý typ garážových vrat se udržuje trochu jinak, ale v tomto článku se na údržbu podíváme obecně. Garážová vrata mají svá citlivá místa, o která je potřeba se starat. Jsou to kolejnice, pohon vrat, těsnění vrat nebo lamely.

Pořídíte-li si nová vrata, je velmi důležité, aby byla správně provedena montáž vrat. Ideální je, když montáž provádí firma, od které jste vrata koupili. Máte pak nárok na případnou reklamaci. Když si budete vrata montovat sami, s reklamací budete mít problémy. Správně namontovaní vrata by měla být v prvé řadě perfektně vyvážená. Všechno je nové a prvních pár měsíců nemusíte na nová vrata ani sáhnout. Zhruba po půl roce se však doporučuje začít se o vrata pravidelně starat. Podívejme se na jednotlivá citlivá místa:

  • Kolejnice. U sekčních vrat zajíždí lamely a tedy celá vrata nejčastěji pod strop (případně na stěnu) ve speciálních kolejnicích. Aby šlo otevírání a zavírání vrat hladce, je potřeba udržovat kolejnice čisté. Stačí je občas zkontrolovat a vymést.

  • Těsnění. Jednou začas si zblízka prohlédněte těsnění vrat, aby vám nešel v zimě do garáže zbytečně chlad. Po dlouhých letech může těsnění zteřet, ale v prvních letech by s ním neměl být problém.

  • Lamely. Sekční i třeba rolovací vrata se skládají z jednotlivých lamel. Jestliže se vám zdá, že je některá lamela pokřivená nebo se vám nepozdává, zkontrolujte ji a zkuste ji vyrovnat.

  • Pohon vrat. Nejdůležitější je samozřejmě pohon vrat. Dovnitř se asi moc nepodíváte, ale občas jej alespoň zvenku očistěte a když s ním budou jakékoliv problémy, raději alespoň telefonicky kontaktujte odborníka a zeptejte se, co s tím.

  • Čištění vrat. Vrata by měla být čistá z obou stran po celý rok. Nejde jen o estetiku, ale také o funkčnost a životnost vrat. Vrata se čistí obyčejnou vodou, případně můžete použít i klasický prostředek na mytí nádobí.

  • Kontrola ocelových lanek. Nejen na podzim, ale po celý rok vizuálně kontrolujte ocelová lanka u sekčních garážových vrat. Jestli je lanko poškozené (například se začíná třepit), přestaňte vrata používat a co nejdříve povolejte odborníka.


Mazání vrat a ložisek

Vrata mají nejmenší odpor, když jsou dobře promazaná. Můžete jednou za pár měsíců kápnout trochu motorového koleje na kolečka, po kterých vrata jedou. Olej se tak roznese po kolejnicích a vy tak pomůžete hladkému chodu svých garážových vrat.

Když si s něčím nevíte rady a zdá se vám, že by garážová vrata potřebovala technika, zavolejte firmě, která vám vrata dodávala. Když vám neporadí po telefonu, přijedou a vrata vám dají dohromady. Výrazně tak můžete zvýšit jejich životnost.

Co určitě nepromazávat. Nikdy nepromazávejte dráhu, kudy vrata na kolečkách jezdí. Takové promazání přitahuje špínu a nečistoty a ty pak brání hladkému otevírání a zavírání vrat.

Servisní prohlídka každý rok

I když se vám garážová vrata zdají v pořádku, určitě se vyplatí si jednou ročně pozvat technika, aby vrata zkontroloval. Ideálně technika firmy, od které jste garážová vrata koupili a která vám je montovala. Servis je jen minimální investicí a vy budete mít jistotu, že vaše vrata fungují správně. Můžete tak výrazně prodloužit jejich životnost a předejít nákladnějším opravám.

 

   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE