Citlivá místa garážových vrat a jejich údržba

Citlivá místa garážových vrat a jejich údržba

  • Publikováno: 16.4.2024
  • Kategorie: Garážová vrata

Osnova:
Která místa garážových vrat vyžadují pravidelnou údržbu?
Mazání vrat a ložisek
Servisní prohlídka každý rok


Existují různé typy garážových vrat. Nejčastější jsou sekční vrata, běžně se používají i rolovací vrata, výklopná vrata nebo posuvná vrata. Každý typ garážových vrat se udržuje trochu jinak, ale v tomto článku se na údržbu podíváme obecně. Garážová vrata mají svá citlivá místa, o která je potřeba se starat. Jsou to kolejnice, pohon vrat, těsnění vrat, ovládání vrat nebo lamely. Důležitá je i celková čistota vrat i příslušenství okolo.

Pořídíte-li si nová vrata, je velmi důležité, aby byla správně provedena montáž vrat. Ideální je, když montáž provádí firma, od které jste vrata koupili. Máte pak nárok na případnou reklamaci. Když si budete vrata montovat sami, s reklamací budete mít problémy. Správně namontovaná vrata by měla být v prvé řadě perfektně vyvážená. Všechno je nové a prvních pár měsíců nemusíte na nová vrata ani sáhnout. Zhruba po půl roce se však doporučuje začít se o vrata pravidelně starat. Podívejme se na jednotlivá citlivá místa.

Která místa garážových vrat vyžadují pravidelnou údržbu?

  • Kolejnice. U sekčních vrat zajíždí lamely a tedy celá vrata nejčastěji pod strop (případně na stěnu) ve speciálních kolejnicích. Aby šlo otevírání a zavírání vrat hladce, je potřeba udržovat kolejnice čisté. Stačí je občas zkontrolovat a vymést. Utřít veškerý prach a špínu, která se ve vodicích kolejnicích usadila. Kolejnice nepromazávejte, uchytilo by se na nich o to více nečistot. 

  • Těsnění. Jednou začas si zblízka prohlédněte těsnění vrat, aby vám nešel v zimě do garáže zbytečně chlad. Po dlouhých letech může těsnění zteřet, ale v prvních letech by s ním neměl být problém. Gumové těsnění je dobré také občas vyčistit a přejet mokrým hadrem.

  • Lamely. Sekční i třeba rolovací vrata se skládají z jednotlivých lamel. Jestliže se vám zdá, že je některá lamela pokřivená nebo se vám nepozdává, zkontrolujte ji a zkuste ji vyrovnat.

  • Pohon vrat. Nejdůležitější je samozřejmě pohon vrat. Dovnitř se asi moc nepodíváte, ale občas jej alespoň zvenku očistěte a když s ním budou jakékoliv problémy, raději alespoň telefonicky kontaktujte odborníka a zeptejte se, co s tím.

  • Čištění vrat. Vrata by měla být čistá z obou stran po celý rok. Nejde jen o estetiku, ale také o funkčnost a životnost vrat. Vrata se čistí obyčejnou studenou vodou, případně můžete použít i klasický prostředek na mytí nádobí (saponát). Nesmí se jednat o tzv. abrazivní prostředky, které mohou vrata poškrábat. Vrata je potřeba udržovat čistá z vnější i vnitřní strany a to nejen kvůli estetice, ale i kvůli lepší funkčnosti. Pravidelné čištění vrat můžete provádět třeba každé 3 měsíce.

  • Kontrola ocelových lanek. Nejen na podzim, ale po celý rok vizuálně kontrolujte ocelová lanka u sekčních garážových vrat. Jestli je lanko poškozené (například se začíná třepit), přestaňte vrata používat, a co nejdříve povolejte odborníka.

  • Kontrola ovládání. Problémy se mohou vyskytnout i v ovládání otevírání vrat. Když se vrata nedovírají, nebo prostě nefunguje dálkové ovládání, je dobré zkontrolovat ovladač a baterky. Když problém sami nevyřešíte, oslovte odbornou firmu, od které garážová vrata a ovládání máte.

Garážová vrata údržba

Mazání vrat a ložisek

Určitě chcete, aby byla vaše garážová vrata co nejméně hlučná. Vrata mají nejmenší odpor, když jsou dobře promazaná. Můžete jednou za pár měsíců kápnout trochu motorového koleje na kolečka, po kterých vrata jedou. Olej se tak roznese po kolejnicích a vy tak pomůžete hladkému chodu svých garážových vrat.

Jestliže vám vrata například při otevírání příliš skřípou nebo si s něčím prostě nevíte rady a zdá se vám, že by garážová vrata potřebovala technika, zavolejte firmě, která vám vrata dodávala. Když vám neporadí po telefonu, přijedou a vrata vám dají dohromady. Výrazně tak můžete zvýšit jejich životnost.

Co určitě nepromazávat. Nikdy nepromazávejte dráhu, kudy vrata na kolečkách jezdí. Takové promazání přitahuje špínu a nečistoty a ty pak brání hladkému otevírání a zavírání vrat.

Servisní prohlídka každý rok

I když se vám garážová vrata zdají v pořádku, určitě se vyplatí si jednou ročně pozvat technika, aby vrata zkontroloval. Ideálně technika firmy, od které jste garážová vrata koupili a která vám je montovala. Servis je jen minimální investicí a vy budete mít jistotu, že vaše vrata fungují správně. Můžete tak výrazně prodloužit jejich životnost a předejít nákladnějším opravám.

 

Pokud vás zaujaly naše produkty, kontaktujte některou z poboček, nebo vyzkoušejte nezávaznou kalkulaci:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE

   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE