Minizahrádka na balkóněMinizahrádka na balkóně? Na zaskleném balkóně ano!

Jestliže bydlíte v panelovém domě, skoro jistě vám chybí příroda nebo alespoň vlastní zahrádka. Z mnoha důvodů si bydlení na venkově nebo vlastní zahradu spousta lidí nemůže dovolit. Proto se snaží vytvořit si alespoň minizahrádku či příjemné posezení na balkóně. Není to ideální, ale lepší než nic. Ještě lepší je, když si balkón necháte zasklít. Jednak budete mít více klidu, možnost sedět na balkóně i v deštivých či chladných dnech a také se tam bude lépe dařit vašim rostlinám.

Jak založit minizahrádku na balkóně

Nejprve je potřeba si rozmyslet, kolik místa z balkónu chcete věnovat svému pěstování a kolik vlastnímu posezení. Poté si sežeňte květináče a truhlíky s odtokovými otvory. Velikost zvolíte podle typu rostlin, které chcete na balkóně pěstovat. Pořiďte si kvalitní zeminu buď ze specializovaných obchodů nebo si ji sami namíchejte kombinací rašeliny, kvalitní půdy ze zahrady a z jemného písku. Určitě vám poradí v každém zahradnictví.

Co můžete na zaskleném balkóně pěstovat

Záleží na tom, na kterou stranu je váš balkón orientovaný. Obecně lze však napsat, že na balkónech se daří s trochou péče všem menším rostlinám, které nepotřebují tolik místa. Nejčastěji se na zasklených balkónech pěstují:

  • zelené natě – cibulka, pažitka, petržel, celer apod.
  • menší zelenina – minirajčata, minipapriky, lilek, fazole, ředkvičky aj.
  • bylinky – meduňka, tymián, levandule, máta, mateřídouška, bazalka, kopr aj.
  • ovoce – převislé jahody, miniborůvky, ale i zakrslé citrusy, trpasličí broskvoně a jiná exotika

Zasklený balkón vytváří lepší podmínky

Zasklený balkón funguje částečně jako skleník, vše poroste rychleji a o dost dříve. Navíc bude vaše zahrádka chráněna proti nepříznivým klimatickým podmínkám. Na druhou stranu zasklený balkón můžete kdykoliv otevřít a rostlinky a hlavně vy tak můžete dýchat čerstvý vzduch. Obecně lze napsat, že zasklený balkón zvýší vaši úrodu a prodlouží dobu, kdy bude vaše minizahrádka kvést a plodit.

Jako minizahrádku můžete použít také zasklenou lodžii nebo alespoň vysázet několik truhlíku za okna.

   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej


 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE