Hliníkový altán nebo pergola

Hliníkový altán nebo hliníková pergola?

  • Publikováno: 18.6.2021
  • Kategorie: Pergoly

Řešíte rozdíl mezi altánem a pergolou? V definici rozdíly jsou, ale v praxi je důležité, jakou stavbu na zahradě vlastně chcete. Ať už je to altán nebo pergola, hlavní je velikost, materiál, místo a další aspekty této zahradní stavby. Především by zahradní stavba měla plnit svůj účel, byla pěkná na pohled a (pro vás) praktická. Pojďme se tedy podívat na rozdíly.

Hliníková pergola

Zahradní pergola je většinou umístěna přímo u domu, do kterého je také kotvena. Některé firmy nabízejí hliníkové pergoly volně stojící, ale v podstatě se jedná o altány. I když názvosloví tady asi není tak důležité jako kvalita stavby. Výhodou pergoly je tak blízkost domu, hlavně kuchyně. Nemusíte nádobí nosit přes celou zahradu, navíc si můžete pergolu nechat zasklít, čímž získáte zimní zahradu. Do pergoly se také lépe zavádí elektřina, v případě zasklení se zde dá vyřešit i vytápění.

Dříve byly pergoly bez střechy, tu tvořily popínavé rostliny. Dnes si můžete u hliníkových pergol dokonce vybrat z několika typů střech - polykarbonátová či prosklená střecha, nebo dokonce posuvná střecha z PVC nebo střecha z otočných lamel.

Venkovní hliníkový altán

Altán je obvykle samostatně stojící stavba někde na zahradě, dále od domu. Je potřeba pod ni připravit pevnou rovnou plochu, na které se postaví. Výhodou altánu je to, že jej můžete postavit na nejkrásnější místo v zahradě, třeba pod vzrostlé stromy, takže nemusíte řešit jeho zastínění. Typický altán mívá části stěn nebo některé díly vyplněné šikmými mřížkami. Altán je možné nechat alespoň z některé strany porůst popínavými rostlinami, které dělají nejen stín, ale i specifickou atmosféru.

Zmiňujeme se zde o hliníkové pergole a altánu, protože hliník je pevný a moderní materiál. Taková stavba nepotřebuje údržbu a vydrží vám dlouhá desetiletí. Oproti tomu na dřevěných pergolách a altánech se časem podepisuje zub času.

Pokud vás zaujaly naše produkty, kontaktujte některou z poboček, nebo vyzkoušejte nezávaznou kalkulaci:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE

   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE