Co zvolit, venkovní rolety či žaluzie?

Co zvolit, venkovní rolety či žaluzie?

  • Publikováno: 14.2.2022
  • Kategorie: Stínící technika

Venkovní rolety i žaluzie mají společnou hlavní funkci, zastínit danou místnost. Obě dvě varianty mají své výhody a nevýhody. Venkovní rolety jsou oblíbenější u rodinných domů, venkovní žaluzie zase u bytů v panelových či bytových domech. V tomto článku si srovnáme jejich vlastnosti, ale nutno říct, že vždy záleží na vás a když nakoupíte kvalitní stínící techniku, budete spokojeni s roletami i žaluziemi.

Kvalita zastínění

Chcete-li mít pokoj perfektně zatemněný, lepší jsou venkovní rolety například pro lepší spánek, pro naprosté soukromí, nebo kvůli sledování nové smart televize. Ty tvoří jednolitý celek a sluneční paprsky přes ně prostě neprojdou. To ocení především lidé pracující na směny, kteří se potřebují přes den kvalitně vyspat. S venkovními roletami to nebude problém.

Oproti tomu u venkovních žaluzií nedosáhnete stoprocentního zastínění, ale dokážou zastínit tak, že to běžně lidem stačí. Takže se zde téměř nedá mluvit o nevýhodě.

Vítr a chlad

Dalším pozitivem rolet je fakt, že odolávají větru a ani v silném větru téměř nechrastí. Venkovní žaluzie už jsou na vítr citlivější. Silný vítr je roztřese tak, že to možná uslyšíte i uvnitř a velmi silný vítr je může dokonce poškodit. Proto se doporučuje je v extrémně silném větru vytáhnout.

Předokenní rolety také lépe tepelně izolují a když budete mít rolety zatažené i v zimě, lehce přispějete k tomu, aby přes okno nepronikalo dovnitř tolik chladu. Navíc rolety přispívají ke snížení pronikání hluku zvenčí.Regulace intenzity světla s roletami

Regulace intenzity světla

Tady vyhrávají na celé čáře venkovní žaluzie, se kterými můžete jednoduše regulovat, kolik světla do místnosti pustíte. U rolet to můžete regulovat pouze tím, že je povytáhnete například do půlky okna, když je slunce vysoko. Jedná se o zásadní rozdíl, který bude mít určitě vliv na vaše rozhodování. U venkovních žaluzií tak nemusíte instalovat vnitřní žaluzie.

Pracujete-li občas na noční směny, pak se potřebujete přes den vyspat. Oba druhy venkovního stínění vám zajistí perfektní zatemnění a můžete tak spát stejně ve dne jako v noci. 

Bezpečnost

Stínící technika může sloužit také jako bezpečnostní prvek. Zatažené rolety tak odradí případné zloděje, protože se přes ně dostávají velmi těžko. U žaluzií to tak těžké není. Obecně tedy platí, že se budete při zatažených roletách cítit doma bezpečněji. A to oprávněně.

Tepelná izolace a eliminace hluku z okolí

Pokud bydlíte poblíž nějaké rušné komunikace, u vlakové či tramvajové tratě, pak vám venkovní rolety pomohou částečně eliminovat i okolní hluk.

Tím, že oba typy stínící techniky jsou externí, zamezí průniku horka přes okno do místnosti (na rozdíl od interiérových žaluzií). Hozký vzduch tak zůstane v létě za oknem.

Ale také zabraňují úniku tepla z místnosti tím, že při úplném stažení rolet či žaluzií se vytvoří mezi sklem a roletou vzduchová kapsa, která zabrání výrazným únikům tepla z pokoje. Ovšem znamená to, že takto budete muset mít zatemněno celý den.

Venkovní rolety i žaluzie jsou k dostání v mnoha barevných provedeních, záleží tedy jen na vás, zda je budete ladit k barvě oken a dveří či k fasádě domu.

Na konci stejně záleží na tom, jestli preferujete žaluzie či rolety. Obě varianty nabízejí široký výběr barevných provedení, ovládat je můžete buď ručně nebo pomocí dálkového ovládání.

Pokud vás zaujaly naše produkty, kontaktujte některou z poboček, nebo vyzkoušejte nezávaznou kalkulaci:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE

Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE