Pokrok nelze zastavit, aneb dáte přednost plastu či dřevu?

Pokrok nelze zastavit, aneb dáte přednost plastu či dřevu?

Plast či dřevo? Je lepší při renovaci vašeho domu či bytu investovat do plastových oken nebo vsadit na klasiku? Přikláníte se na stranu moderních technologií nebo dáváte přednost tradičním materiálům? Každé řešení má své příznivce a samozřejmě i zaryté odpůrce.

Milujete dřevo, ale...

Dřevo je klasický přírodní materiál, má léty ověřené vlastnosti, ale v dnešní moderní době jeho použití na výrobu oken přináší i jistá omezení. Zastánci dřevěných oken poukazují na fakt, že dnešní eurookno je slepeno z několika vrstev, takže "nepracuje" a minimálně se kroutí. Říkají, že volbou tvrdšího dřeva lze prodlužit životnost okna, což samozřejmě navyšuje cenu. Dalším argumentem zastánců dřeva bývá tvrzení, že díky moderním barvám je údržba snadnější, než tomu bývalo v minulosti. Odborníci však přesto doporučují okna dvakrát ročně ošetřit balzámem a jednou za dva roky použít renovační sadu. I tak ale přijde doba, kdy se okna musí přebrousit a opatřit novým nátěrem.

Plastová okna přináší komfort

Proč plastová okna jednoznačně vítězí? Obecně je známo, že okna v plastovém provedení jsou levnější a nabízejí bezúdržbový provoz. Moderní kování a použití dvojskel či trojskel je u obou variant oken identické. Na rozdíl od dřevěných oken jsou plastová navíc barevně stálá, tepelně nepropustná a téměř nezničitelná. Vlisovaná povrchová folie s dekorem je velmi odolná proti poškrábání. Plastová okna navíc nabízejí mnoho nadstandardních prvků. Celoobvodové kování zvyšuje odolnost proti násilnému vylomení okna a zajišťuje vyšší přítlak rámu k oknu po celém obvodu, což zlepšuje izolační vlastnosti. Dalším zajímavým prvkem, který navyšuje celkový komfort je zimní a letní ventilace. Jedná se o variabilní vyklopení okna podle roční doby a potřeb větrání. A kvalita? Nemusíte mít obavy. Vývoj PVC materiálů byl zahájen již v 19. století a první plastové okno bylo vyrobeno v Německu v roce 1954. Zkušenosti s PVC profily pro výrobu oken jsou tedy delší než půlstoletí, takže můžeme bezesporu říci, že se v současnosti jedná o časem osvědčený a ověřený materiál.

Co je však pořizování nových plastových či dřevěných oken důležité? Vždy se obraťte na solidní českou firmu, která má svoji prověřenou historii a "kamenné" pobočky, nejlépe někde u vás v okolí.

   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE