Kdy je vhodné volit dřevěná okna?

Kam doporučit plastová okna a kde raději volíme dřevo

Při výměně oken musíme vždy zvážit celou řadu okolností. Bereme v potaz tepelně-izolační vlastnosti, estetické a v neposlední řadě i ekonomické aspekty. Jak ale vybrat správně? Aby to nebylo tak jednoduché, neexistuje univerzální řešení. Jsou zde ale určité ukazatele, které nám pomohou zvolit správně. Vše se odvíjí od charakteru vaší stavby. Jiná okna se hodí do tradiční vilky, jiná do roubenky v podkrkonoší a jiná do moderního panelového domu. Pak přichází na řadu samozřejmě cena, údržba oken a celkový uživatelský komfort.

Co na plastová okna říkají památkáři?

Mnozí majitelé nemovitostí jsou při výměně, stále oblíbenějších plastových oken za stará dřevěná, nepříjemně zaskočeni záporným vyjádřením památkářů. Proč tomu tak je? Okna jsou velmi důležitou součástí každé nemovitosti a zásadním způsobem se podílejí na její vnější charakteristice. Jsou součástí historické hodnoty domu, jeho dobovým výtvarným projevem a mají estetickou a emociální kvalitu, která je spojena s dobovým stavitelstvím. Tradičním materiálem pro okenní výplně domů, které podléhají památkové ochraně, je jednoznačně dřevo. Nevhodná výměna může poškodit vzhled stavby, narušit širší urbanistické vazby a ve značné míře degradovat hodnotu celého objektu.

Proč nepochodili s dřevěnými okny

Dům na venkově si žádá citlivý výběr oken

Mnozí lidé, kteří mají rádi přírodní materiály a bydlí v domech, kam by se dřevěná okna svýmcharakterem i hodila, narazí při výměně na nesouhlas družstva nájemníků. Požadavek družstva na jednotný vizuální styl domu je podpořen čistě pragmatickými argumenty. Dřevěná okna by nájemníky vyšla dráž a každých osm let by se navíc musela pravidelně natírat. Co v takový okamžik dělat? I v této situaci je řešení po ruce. Nabídka plastových oken je dnes již tak široká, že si můžete vybrat z velkého množství desénů, které jsou takřka k nerozeznání od dřeva. A navíc při této volbě můžete využít komfortu a řady nadstandardních prvků, které plastová okna nabízejí. Celoobvodové kování zvyšuje odolnost proti násilnému vylomení okna a zajišťuje lepší izolační vlastnosti. Zimní a letní ventilace umožňuje variabilní vyklopení okna podle ročního období a potřeb větrání. A kvalita? Nemusíte mít obavy. První plastové okno bylo vyrobeno v Německu již v roce 1954, takže zkušenosti s PVC profily pro výrobu oken jsou delší než půlstoletí.

Jsou případy, kdy se dřevo zdá ideální, ale...

Často při návrhu optimálního řešení narážíme, zvláště u starších majitelů vesnických chalup, kdy výměna oken za znovu dřevěná, by bylo pro vzhled nemovitosti logickým řešením na požadavek: "Naše chalupa je dosti vlhká. My to už nezvládáme, nechceme se o okna v budoucnosti starat a také nižší cena nám přijde zajímavější." I zde je kvalitní řešení po ruce. Současná plastová okna nabízejí širokou nabídku desénů, jak jsme již psali,  imitujících věrohodně dřevo a také řadu tvarových variant, které svým vhodným profilem esteticky ladí s klasickou vesnickou chalupou. Takže dřevo ano, ale nemusí být za každou cenu.
V dnešní době, kdy je nabídka výrobců oken tak široká a mnohdy až nepřehledná, je daleko důležitější než lpět na klasickém materiálu, který mnohdy nedosahuje potřebné kvality, vybrat si pro výměnu oken kvalitního partnera. Vždy se obraťte na solidní českou firmu, která má svoji prověřenou historii a "kamenné" pobočky, nejlépe někde u vás v okolí.

   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE