Jak na seřízení plastových oken

Jak na seřízení plastových oken

  • Publikováno: 21.8.2023
  • Kategorie: obecné články

Plastová okna jsou již po dlouhou dobu na výsluní co se výběru oken týká. A není se čemu divit, vždyť přinášejí řadu výhod, které stará okna uživatelům neposkytují. Mají například výborné tepelně-technické vlastnosti, zabraňují hluku zvenčí, spoří energii, vyznačují se dlouhodobou životností a nároky na jejich údržbu jsou minimální. Přesto si alespoň minimální péči zaslouží. Zvláště ve chvíli, kdy se okno špatně zavírá nebo drhne.

Při údržbě oken nezapomínejte také na kování. Každé kování oken či dveří potřebuje pravidelnou údržbu. Běžnou údržbu oken zvládnou šikovní kutilové. Do základní údržby patří následující úkony:

  • mechanické čištění od nečistot,
  • čištění odtokových kanálků
  • promazávání pohyblivých dílů kování

Obsah:
Proč seřizovat plastová okna?
Jak poznáte okno, které potřebuje seřídit?
Seřizování oken je běžná údržba
Jak okna seřizovat
Pozvěte si technika

Proč seřizovat plastová okna?

Odborníci se shodují, že správné zacházení s plastovými okny výrazně prodlouží jejich životnost. Na plastová okna působí řada především teplotních vlivů (zahřívání od slunce), které mohou zhoršit zavírání nebo těsnění oken. Správně seřízená okna zamezují teplotním ztrátám, a tím se snižují náklady na energie.

Jak poznáte okno, které potřebuje seřídit?

Jak jsme již výše zmínili okno vám začne „drhnout“, to už je opravdu nejvyšší čas. Pokud si chcete preventivně ověřit, že okna sedí, jak mají, pak správně seřízené okno přesahuje hranu okenního rámu rovnoměrně na všech stranách a zároveň je rovnoběžné se svislou hranou.

Při seřizování oken byste neměli zapomenout také zkontrolovat správný přítlak okenního křídla k těsnění. Okenní klika by měla fungovat hladce, zavřené okno by se v těsnění nemělo hýbat.

Seřizování oken je běžná údržba

Před samotným seřízením oken je vhodné okenní rámy a skla důkladně omýt, což stejně pravděpodobně děláte v rámci většího úklidu. V prvé řadě je vhodné odmaštění okenních rámů a křídel speciálním čističem s odmašťovacím účinkem. Čističe seženete v každé drogerii nebo ve specializovaných obchodech. Hlavně nepoužívejte obyčejný jar, který není kvůli obsahu tenzidů v těchto případech vhodný.

Nezapomeňte ani na těsnění, které je důležité pravidelně ošetřovat silikonovou emulzí. Ošetřování těsnění může výrazně prodloužit životnost těsnění.

Okna by se měla zkontrolovat a seřizovat cca jednou ročně. Samozřejmě záleží na tom, jak často se okna otevírají, v jakém prostředí jsou a jak jsou zatěžována. Na okna logicky působí velké teplotní změny a seřizování je tak bráno jako součást běžné údržby. Proto není nic divného, když bude seřízení oken potřeba opravdu každý rok. Jak tedy poznáte, kdy je čas okna seřídit? Obecně platí, že se okna seřizují v případě, kdy křídlo dolehne na rám a drhne. V takovém případě je už nejvyšší čas okna správně seřídit. Ještě lepší je, když si už předem všimnete, že se „drhnutí“ blíží.

Tip: chcete-li si údržbu oken udělat sami, pak přinášíme přesný návod v článku jak na údržbu oken svépomocí

Mytí oken

Jak okna seřizovat

V prvé řadě sejměte plastovou krytku závěsů a s pomocí šestihranného klíče dole a nahoře dotáhněte nebo povolte kování. Napřed proveďte výškové seřízení křídla vůči rámu, a poté stranové seřízení křídla vůči rámu v dolní částí a seřízení zakončete stranových seřízením křídla vůči rámu v horní části křídla.

Okna se seřizují seřizovacími šrouby v horním a dolním závěsu imbusovým klíčem (nejčastěji o velikosti 4 mm). Výškově a stranově se seřizuje křídlo vůči rámu. Obecně platí, že horní závěs se seřizuje v otevřené poloze. Samotné seřízení plastových oken není těžké, ale abyste měli jistotu, že bude seřízení provedeno správně, můžete si pozvat odborníka, který vám okna seřídí.

Jaké konkrétní situace vám mohou nastat a jak tedy dotáhnout plastová okna?

1/ zvednutí celého okenního křídla

Pokud okno přesahuje hranu okenního rámu nestejnoměrně na všech je třeba rozdíl dorovnat. Potřebujete k tomu imbusový klíč, jeho pootočením na dolní hraně okenního křídla v blízkosti dolního okenního pantu lze polohu okna výšit či snížit o pár milimetrů.

2/ seřízení vyvěšeného okna

Pokud otevíráte okna dokořán, vlivem jeho hmotnosti se může tzv. vyvěsit – svislé hrany okna a rámu přestanou být rovnoběžné. Potřebujete přiblížit resp. oddálit dolní roh okenního křídla od dolního pantu. K seřízení budete potřebovat imbusový klíč, kterým pootočíte na spodní hraně okenního křídla v blízkosti pantu.

Přiblížit nebo oddálit horní roh lze pootočením imbusu na nůžkách okenního křídla. Sledujte jak se mění poloha zavřeného okna až dosáhnete rovnoběžnosti rámu s okenním křídlem.

3/ seřízení přítlaku okna

Aby okno dobře těsnilo a zároveň se snadno a hladce zavíralo, je třeba mít správně nastavený přítlak. K tomu slouží excentrický čep na svislé hraně okenního křídla. Dívejte se, jak se jeho hrana přibližuje a oddaluje od vnější hrany okna. Kolik místa vytvoří čep v kovovém protikusu na rám, tak silný nebo slabý přítlak bude.

Již výše jsme zmiňovali důležitost péče o kování. Kromě očištění od mechanických nečistot a prachu je vhodné kování promazat speciálními oleji, které jsou k tomu určené.

Jak se starat o kování

Tip: Stáhněte si Návod na obsluhu a údržbu oken

Pozvěte si technika

Při nákupu a montáži okna byste vždy měli dostat konkrétní návod, jak okna seřizovat. Jestliže si na seřízení oken netroufáte nebo to prostě chcete nechat odborníkům, stačí si jednoduše objednat placený servis. Nejlépe přímo u firmy, kde jste okna pořídili. Přijede technik, který okna zkontroluje, seřídí a promaže kování. Během chvilky obejde všechna okna v domě a vy tak uděláte maximum pro správnou funkčnost a co nejdelší životnost svých plastových oken. To stejné platí pro interiérové, balkónové či vchodové dveře.

 

Pokud vás zaujaly naše produkty, kontaktujte některou z poboček, nebo vyzkoušejte nezávaznou kalkulaci:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE

   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE