Jak na drobné opravy okenJak na drobné opravy oken

Když si pořídíte kvalitní plastová okna a budete se o ně starat, vydrží vám dlouhá desetiletí. Nejspíše už je nebudete muset nikdy měnit, bude to až na vašich potomcích. Životnost plastových oken by totiž měla reálně být alespoň 30 let, spíše 50 let. Na životnost má však samozřejmě vliv i pečlivá a pravidelná údržba.

Nastanou-li s okny jakékoliv problémy, máte dvě varianty – buď zavoláte odborníky, kteří vám zajistí servis oken nebo problém vyřešíte sami. Když pozvete specialisty, ideálně z firmy, která vám okna montovala, nic nezkazíte. Například takové seřízení oken vás vyjde na pár stovek. Jestliže jste však šikovní kutilové, můžete si některé drobné úpravy oken udělat sami.

Oprava oken Seřízení oken
seřízení oken seřízení kliky

Co si můžete opravit sami

Při volbě, jestli si okna opravit sami nebo pozvat firmu, buďte opatrní. Něco zvládnete sami a na něco už jsou jistější odborníci. Podívejme se, co si šikovný kutil zvládne opravit často sám:

  • Výměna těsnění oken. U starších plastových oken bývá často těsnění zteřelé či jinak poškozené a je potřeba ho vyměnit. Můžete zavolat profi firmu, ale také to můžete zvládnout sami. Těsnění kupte podle profilového systému okna nejlépe tam, odkud okno máte.
    1/ Nejprve demontujte staré těsnění - stačí jej vytáhnout. Těsnění je nejčastěji vloženo do drážky bez lepidla a lze ho snadno odstranit.
    2/ Očistěte celý profil i drážku mýdlovou vodou a poté i odmastěte.
    3/ Naměřte délku těsnění. Dle typu musíte těsnění rozdělit na segmenty (typ se značkou TPE a VMQ) nebo ho v rozích ohnout (typ EPDM).
    4/ Nakonec namontujte nové těsnění. Těsnění se zasune do drážek, což lze ručně, případně za použití tzv. navlékacího kolečka, kterým snadno a rychle zatlačíte nové těsnění do drážek. 

  • Kontrola otvorů pro odvod vody. Teď před zimou nejlépe zkontrolujte také průchodnost otvorů pro odvádění vody v rámech. Jsou-li žlábky znečištěny, mechanicky je vyčistěte a propláchněte vodou, aby nedošlo k jejich zanesení.

  • Seřízení oken. Když si všimnete, že vám okna drhnou, může za to nejspíše svěšení okenních křídel. Když sejmete krytky závěsů, můžete šestihranným klíčem kování povolit či dotáhnout, jak je potřeba. Dělejte to rovnoměrně, dole i nahoře tak, aby okno nedrhlo a šlo krásně otevírat a zavírat. Každý typ okna se seřizuje trochu jinak, když vám to nepůjde, určitě si zavolejte odborníky.

  • Oprava poškrábaného rámu. Máte-li nějak poškozená barevná okna s fólií, dá se poškození maskovat například korekční tužkou. Případně může pomoci speciální oprava tekutým plastem, kde ovšem není odstín přesně stejný jako původní dekor. Pokud je ovšem poškození většího rozsahu, pak je na zvážení, zda si nepořídit nové okno.
    1/ Drobná poškození a škrábance můžete zamaskovat pomocí korekční tužky, která je k dostání v mnoha barevných odstínech. K dostání jsou i speciální sady na opravu oken.
    2/ Hlubší rýhy opravíte pomocí hutnějšího laku či lepidla, opět volte barvu, která je co nejpodobnější barvě rámu. Po zaschnutí laku otřete a zahlaďte rýhu hadříkem namočeným v horké vodě.
    3/ Velmi hluboké škrábance je třeba zatmelit tmelem na dřevěné povrchy. Do rýhy dáme množství tmelu, aby lehce přesáhlo okraj rýhy. Až tmel zaschne, opatrně odstraníme přebytek smirkovým papírem.

 

Okna detail rámu Parapety
detail rámu plastového okna výměna parapetu


Rozhodně se vyplatí kupovat kvalitní plastová okna od spolehlivého výrobce či prodejce.


   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE