Dveře jako základ bezpečného bydleníJe nutné mít bezpečnostní vchodové dveře?

V dnešním přeplněném a uspěchaném světě každý hledá svůj klid. Domov by měl být proto místem, kde se cítíme bezpečně a kde máme svůj nerušený prostor. Základem bezpečnosti jsou kvalitní vchodové dveře. Více než 50 % vloupání totiž proběhne přes hlavní vchodové dveře. Není nad příjemný pocit, když po náročném pracovním dni zamknete své vchodové dveře a můžete v klidu relaxovat. Máte spolehlivé dveře?

Nemusíte mít speciální bezpečnostní dveře

Chcete-li ušetřit, můžete. K základnímu zabezpečení domu není potřeba kupovat si drahé speciální bezpečnostní dveře. Úplně vám postačí nové kvalitní plastové či hliníkové dveře s bezpečnostním zámkem. Bezpečnostní dveře jsou ještě lepší, ale otázkou je, zda je opravdu potřebuje každý dům a byt. Žijete-li v nebezpečnější části města, pak ano; bydlíte-li naopak například v maloměstě nebo v klidné čtvrti, pak už se budete cítit bezpečně i s levnějšími vchodovými dveřmi.

Bezpečné vchodové dveře

Ať už zvolíte obyčejné dveře či přímo speciální dveře bezpečnostní, podívejte se na jejich základní parametry, které se bezpečnosti týkají. Každé dveře dveře jsou zařazeny do určité bezpečnostní třídy (zkratka RC). Čím vyšší třída, tím bezpečnější dveře. Dalším důležitým kritériem je požární ochrana. Ta popisuje, jak dlouho dokáží dveře odolat ohni, na jak dlouho jej zastaví. Požární ochrana vstupních vchodových dveří je dokonce do určité míry vyžadována ze zákona.

Bezpečnostní třídy dveří

Na trhu jsou k dostání dveře v bezpečnostních třídách RC 1 až 6 (čím vyšší číslo, tím lepší odolnost dveří). Bezpečnostní třída udává, jak moc jsou dveře odolné proti soustředěné snaze o jejich překonání. Tato hodnota neplatí jen pro samotné dveře, ale také pro kování, zámky, zámkové vložky či jiné bezepčnostní prvky. Pro přesné určení třídy bezpečnosti jsou zde normy ČSN EN 1627-1630.
RC 1. Jedná se o nejnižší bezpečnostní třídu. Obvykle lze takové dveře překonat i bez nářadí pouze s použití hrubé síly. Jejich překonání nemusí být ani hlučné a zvládne to i zloděj bez znalostí dveřních systémů.
RC2. O maličko lepší než RC1. Zloděj překoná tyto dveře se základním nářadím a takové by neměly chránit byty ani domy.
RC3. Zloděj potřebuje na jejich překonání páčidlo a další nářadí a hlavně také znalosti o systému uzávěru dveří. Optimální poměr mezi cenou a bezpečností dveří.
RC4. Odolají i velmi zkušenému zloději.
Třída RC3 je patrně nejčastější a i ekonomicky dostupná. Zloději zde potřebují určitou míru znalostí ohledně zámků a zabezpečení a také potřebují specializované zámečnické nástroje. Obecně lze říci, že třída RC3 je vhodná do domů i bytů, třídy RC4 dokonce i do míst, kde se nacházejí dražší předměty a umělecká díla. Třída RC4 je nejvyšší bezpečností třída, ktreá se v praxi používá.
RC5 a RC6. Tyto dveře odolají i velmi zkušenému zloději a z prostor dělají téměř nedobytný trezor. V praxi nejsou běžně využívány a ani je nelze snadno sehnat.

Důležitá je i povrchová úprava

Bezpečnost dveří je jedna věc, druhou důležitou věcí je vzhled dveří. Na trhu si můžete vybírat dveře od spousty výrobců v nejrůznějších provedeních, v různých barvách a s rozličnou povrchovou úpravou. Výběr je zcela na vás.
Při výběru prodejce (výrobce) dveří se doporučuje zvolit osvědčené firmy, které ideálně provozují nejen e-shopy, ale také kamenné prodejny. Tam si můžete osobně zajít, porozhlédnout se a poradit se.

Doplňky, které zajistí větší bezpečnost

Mnozí volí ke svým vchodovým dveřím také doplňky pro pocit vyšší bezpečnosti. Někdo přidá další zámek, jiný kukátko nebo řetízek. Jsou to spíše prvky, které přispějí k pocitu bezpečnosti. Zkušený zloději s tím ovšem bez problému poradí. Nejslabším místem dveří (těmi s jedním zámkem a třemi panty) je tzv. zádlab, tj místo, kde je ve dveřích umístěn zámek. Zde zloděj přikládá páčidlo. Optimální je tedy jistění dveří ve více bodech ( např. dodatečná montáž 5-ti bodové závory).

Ideální je tedy volit dveře ve třetí nebo čtvrté bezpečnostní třídě s kvalitním bezpečnostním zámkem. Vědeli jste, že dveře je také možné doplnit digitálním kukátkem (monitoruje prostor před dveřmi a umí pořídit fotku či krátké video) nebo bezpečnostní kamerou?

Hodně štěstí při výběru bezpečných vchodových dveří!

   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE