Jak ušetřit za energie v dnešní nejisté době

Jak ušetřit za energie v dnešní nejisté době

 • Publikováno: 17.5.2022
 • Kategorie: obecné články

Téma zdražení plynu, elektřiny, potravin a služeb, inflace rezonuje v současné době celou společností. I proto jsme se rozhodli sepsat jednoduchý článek s tipy a radami, jak ušetřit za vytápění a jak celkově snížit spotřebu plynu a elektřiny a ušetřit tak náklady na vytápění.

V první části se podíváme na to, co můžeme změnit hned teď a tady, nic nás to nestojí a jen uděláme doma některé změny.

Druhá část je pak věnovaná dlouhodobým a větším změnám, tady je obvykle nutná větší vstupní investice, která se v průběhu let vrátí.

Co můžeme udělat zdarma a hned

V posledních desetiletích jsme si ve Střední Evropě žili spokojeně, dá se říci i nad poměry. Nyní se však situace mění, vše zdražuje a nutné energie obzvlášť a my začínáme přemýšlet, kde ušetřit. Pojďme se podívat na několik tipů, jak můžeme jednoduše začít šetřit ještě dnes při vytápění:

 • Snížit teplotu. Zamyslete se, jestli byste nemohli dlouhodobě snížit teplotu ve svém domě/bytě. Když snížíte teplotu například z 22°C na 20°C, hned je zde rozdíl ve spotřebě plynu či elektřiny. V ložnici nebo na chodbách může být ještě méně. Každý stupeň dolů spotřebu viditelně snižuje.

  Energry saving thermometer
  Josef Síkela, ministr průmyslu a ochodu ČR: „V českých domácnostech vytápíme na teplotu v průměru o 4 stupně vyšší, než je tomu v jiných klimaticky srovnatelných zemích v EU. Každý stupeň dolů přitom představuje zhruba šestiprocentní úsporu nákladů. I tohle je cesta.“

  Zdroj: twitterový účet Josefa Síkely.

 • Šetřit vodou. Když ohříváte vodu v rodinném domě plynem nebo elektřinou, můžete snížit jejich spotřebu tím, že si místo každodenní vany budete dávat krátkou sprchu. Ušetříte tak nemalé finance za ohřev vody.

 • Používat termostat. Šikovně nastavený termostat na topení vám pomůže ušetřit velký kus z rodinného rozpočtu, tj. zamyslete se, kdy jste doma, kde trávíte víkendy, příp. které pokoje v domě využíváte méně a máte je pro návštěvy. Obecně platí, že se nedoporučuje ani topení vypínat úplně (třeba když jste na víkend pryč), ale jen ho ztlumit. Zdi by vám zbytečně vychladly a opětovné vyhřátí prostoru po zapnutí topení by spotřebovalo více energie než pouhé ztlumení.

 • Přitopit krbovými kamny. Když máte tu možnost, využívejte více krbová kamna, dřevo je v současné době většinou levnější než topení plynem nebo elektřinou.

 • Správně větrat. Hlavně v zimě je důležité správně větrat. To znamená nenechávat otevřenou ventilaci nebo mikroventilaci, ale raději několikrát denně pořádně vyvětrat (otevřít okno dokořán na cca 5 - 7 minut).

Investice do domu – dlouhodobé úspory

V této části se podíváme na tipy, jak ušetřit za vytápění za pomocí investic do svého domu nebo bytu. Jedná se spíše o dlouhodobou návratnost a je potřeba to dobře promyslet. Záleží na současném stavu vašeho domu a také na tom, jaké máte finanční možnosti. Pojďme se podívat, jaké investice by vám mohli s šetřením nákladů na vytápění:

 • Nová okna a dveře. Když si pořídíte nová okna, vstupní dveře nebo i garážová vrata, dost výrazně můžete zlepšit tepelnou izolaci domu. Tím pak ušetříte za vytápění, protože nová okna perfektně těsní. Omezí se tak zbytečné úniky tepla.

  Tip: Přečtěte si také náš další článek "Jak pomohou nová plastová okna s úsporou tepla v domácnosti"

 • Stínící technika. Tepelnou izolaci domu zlepšuje i stínící technika, obzvláště pak venkovní rolety a venkovní žaluzie. Stínící technika má samozřejmě primárně jiný účel, ale když si jí pořídíte, zlepšení tepelné izolace domu je bonus navíc.

 • Zasklení balkónu. Další investicí, která pomůže zlepšit izolaci bytu je zasklení balkónu nebo lodžie (často viditelné u revitalizací a zateplení panelových domů). Nejenže získáte obyvatelný prostor navíc, ale lehce tak snížíte i spotřebu plynu či elektřiny.

 • Zateplení domu. Většina rad se týká zateplení domu, což znamená snížení spotřeby energie na vytápění. Tady je základem celkové zateplení domu, nová fasáda a vše, co se zateplením domu pomůže.

 • Moderní zdroje energie. Mezi investice, které se rozhodně vyplatí, patří i vytápění domu tepelným čerpadlem. Existuje několik typů čerpadel, z nichž si vyberete, ať už máte rodinný dům s pozemkem či bez, nebo jste třeba součástí SVJ. Další možností je pořídit si na střechu fotovoltaiku.

 • Nové spotřebiče. Když budete kupovat nové spotřebiče, zaměřte také na jejich spotřebu. Někdy se vyplatí připlatit za kvalitní spotřebič s nižší spotřebou elektřiny.

Tip: Ti, kteří topí plynem se možná strachují o dostatek plynu následující topnou sezonu. Pokud uvažujete, pro jistotu, o přídavném topidle, určitě pátrejte po úsporném (např. olejová či infračervená topidla).

Investice do domu - dotace a/nebo půjčky

Nemáte našetřeno, takže úsporná opatření realizovat nelze? Poohlédněte se po státních dotacích na výměnu oken. V současnosti běží především:

Dotace nepokryje všechny náklady. A jestliže vaše úspory ani s dotací ještě nebudou stačit, můžete se o pomoc obrátit na banku. Mnohé z nich cílí právě na zelené technologie a poskytují půjčky k dofinancování projektů částečně hrazených z dotací. Ale i zde platí: nekývejte na první nabídku, s níž se setkáte! Přečtěte si nejprve 6 tipů, jak si správně půjčit a ušetřit.

Možná vás napadnou i další věci, jak je možné snížit spotřebu plynu a elektřiny a ušetřit tak za vytápění. Vyplatí se o tom uvažovat a nad svou spotřebou se zamyslet.

Pokud vás zaujaly naše produkty, kontaktujte některou z poboček, nebo vyzkoušejte nezávaznou kalkulaci:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE

   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE