Garážová vrata - systém zkrutných a tažných pružin

Garážová vrata - systém zkrutných a tažných pružin

  • Publikováno: 25.3.2020
  • Kategorie: Garážová vrata

Garážová vrata bývají dost těžká a právě systém pružin pomáhá s jednodušší manipulací s garážovými vraty. Zkrutné i tažné pružiny vytvářejí protiváhu křídel vrat tak, aby spouštění a otevírání křídla vrat bylo snadné - nejlépe i pro jednoho člověka.
U garážových vrat se v podstatě používají dva systémy:

  • Systém zkrutné pružiny. Zkrutná pružina bývá nasunutá na ocelové tyči nad otvorem v nadpraží. Tato tyč má na obou koncích ocelová lanka, kterými je systém propojen ve spodní části s křídlem vrat. Síla a velikost zkrutné pružiny je přesně vypočítána podle váhy garážových vrat. Když se vrata otevírají, pružina se povoluje, když se zavírají, pak se natahuje.

  • Systém tažných pružin. Tažné pružiny pracují v páru. Obě pružiny jsou umístěny podél křídla vrat (vertikálně). Tažné pružiny pomáhají zvedat vratové křídlo pomocí lanek protažených od spodní části křídla přes jednoduchý systém kladek. V případě, že jsou vrata zcela uzavřena, jsou pružiny opět nejvíce nataženy.

 

Kontrola, životnost a výměna pružin

Zkrutné i tažné pružiny se po několika tisících cyklech unavují a mohou i prasknout. To odpovídá životnosti zhruba 10-15 let podle toho, jak často se vrata otevírají. Životnost pružin zkracuje nebo prodlužuje údržba garážových vrat a také prostředí, které v garáži panuje. V ocelových drahách by neměly být nečistoty a neměly by se ani příliš mazat, obzvláště v prašném prostředí. Mazat se mohou jen panty, pružiny a osičky koleček.

Funkce pružin by se měla také pravidelně alespoň jednou za rok kontrolovat – hlavně tedy vyváženost křídla a také únava pružin. Tato kontrola se provádí tak, že vrata otevřete mechanicky po odpojení elektromotoru. Poté je otevřete přibližně do půlky a vyzkoušíte, jestli křídlo samovolně padá nebo se vytahuje vzhůru. Jestli je vše v pořádku, mělo by křídlo zhruba v půlce zůstat stát. Otevírání a zavírání by měl bez velkého úsilí zvládnout jeden člověk. Jestli tomu tak není, a k otevření je potřeba velké síly, pak je nutné seřídit napnutí pružiny.

Ke kontrole vrat a napnutí zkrutné nebo tažné pružiny si nejlépe jednou ročně zavolejte odborníky, ideálně dodavatele vrat, kteří garážová vrata kompletně zkontrolují.

Pokud vás zaujaly naše produkty, kontaktujte některou z poboček, nebo vyzkoušejte nezávaznou kalkulaci:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE

   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE