Typy požární ochrany u vchodových dveří

Typy požární ochrany u vchodových dveří

  • Publikováno: 22.9.2020
  • Kategorie: Dveře

Protipožární dveře mohou vypadat jako obyčejné dveře, ale jsou vyrobené z jiných materiálů tak, aby fungovaly jako požární uzávěr, když se bude objektem šířit oheň. Jsou sice dražší (podle stupně jejich protipožární funkce), ale někde jsou rozhodně nutné. Nešíří se přes ně ani oheň ani smrtonosný kouř. Vchodové dveře, které mají vyšší požární ochranu, mají speciální zárubně a uspořádání vnitřního souvrství dveřního křídla.

Kde použít dveře s vysokou požární ochranou

O tom, kam je nutné dát protipožární dveře, rozhoduje Návrh požární bezpečnosti stavby. V běžném rodinném domě ani protipožární vchodové dveře extra nepotřebujete. To už je lepší rozdělit kvalitními protipožárními dveřmi garáž a zbytek domu. V bytovém domě se pomocí těchto dveří rozděluje celý objekt na menší objekty, aby se oheň nešířil všude. Proto se doporučuje mít v bytovém domě vchodové dveře s vysokou požární ochranou.

Požadavky na protipožární dveře

Požadavky na požární dveře se kladou hlavně ze dvou hledisek:

  • Dveře jako požární uzávěr. Protipožární dveře musí fungovat jako požární uzávěr. Když jsou zavřené, nesmí se přes ně požár okamžitě šířit dále po objektu.

  • Požární odolnost v minutách. Klasifikační stupnice se dělí podle počtu minut, kolik dveře odolají při požáru – 15, 30, 45, 60 minut. Nejdůležitější je, aby co nejdéle odolaly právě vchodové dveře do bytů v bytových domech, případně další dveře, které rozdělují prostory v panelácích nebo administrativních budovách.

Protipožární dveře musí být logicky vyrobeny z vhodného materiálu, ideálně by měly mít i automatické zavírání, aby nezůstaly v případě požáru otevřené. Požární odolnost dveří, která je požadovaná v Návrhu požární bezpečnosti stavby, je minimem, které musí vchodové i jiné dveře splňovat. Když si pořídíte ještě lepší protipožární dveře, tím lépe.

Pokud vás zaujaly naše produkty, kontaktujte některou z poboček, nebo vyzkoušejte nezávaznou kalkulaci:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE

   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE