Žaluzie nebo rolety?

Žaluzie nebo rolety?S blížícím se létem možná uvažujete, že i Vaše plastová okna či dveře potřebují zastínění. Pokud si nejste jisti, jaký typ zastínění je vhodný pro Vás, zda zvolit žaluzie nebo rolety, přečtěte si náš článek, který Vám pomůže s výběrem.

Rozdíl je ve způsobu stínění a možnosti regulovat světlo

Často se stává, že pojem žaluzie a rolety se často zaměňují, mnoho lidí tyto dva typy stínící techniky ani nerozlišuje. Základní rozdíl mezi žaluziemi a roletami je ve způsobu stínění.
Lamely žaluzií jsou naklápěcí a umožňují tím regulaci intenzity průchodu světla po celé ploše žaluzie, zatímco u rolet jsou lamely pevně spojené a není možné je naklápět. Regulace světla je u rolet možná tedy jen povytažením případně spuštěním lamel.

Žaluzie

Princip žaluzií je stejný pro interiérové i exteriérové použití. Lamely jsou uchycené k oknu či dveřím pomocí šňůr a žaluziového žebříčku v horním nosníku. Díku ovládacímu mechanismu je možné podle potřeby lamely naklápět a zároveň vytahovat. Vytáhnuté lamely se ukládají v horní části žaluzie do úhledného sloupce, jeho výška závidí na celkové výšce žaluzie.
Ovládacím mechanismem interiérových žaluzií je nejčastěji řetízek, v případě starších typů to může být šňůrka.

Venkovní žaluzieVenkovní žaluzie je možné ovládat manuálně klikou z interiéru, ale mnohem komfortnější je automatické ovládání. Tyčový motor je v tomto případě ukrytý v nosníku žaluzie a není ho vidět. Zevnitř může být pohyb žaluzií ovládán vypínačem nebo dálkovým ovladačem.

Exteriérové i interiérové žaluzie se vyrábějí v několika barevných vyhotoveních, takže je můžete snadno sladit s barvou oken.
Venkovní (exteriérové) žaluzie patří k nejčastěji používaným stínícím exteriérovým prvkům, často se využívají pro průmyslové i administrativní budovy. Žaluzie přináší úsporu v letních měsících na nákladech spojených s klimatizací, tím že odráží sluneční paprsky. V menší míře funguje i jako zvuková bariera a ochrana soukromí.

Svět Oken vyrábí jak exteriérové tak interiérové žaluzie v několika typech.

Rolety

Rolety fungují na principu otočné hřídele, na který se navíjí lamelový pancíř v případě externích předokenních rolet či stínící textilie v případě interiérových rolet. Průchod světla se tedy reguluje jen vytažením či spuštěním lamel resp. textilie.

Venkovní roletyOvládání vnějších rolet probíhá z interiéru pomocí vytahovací pásky nebo v případě automaticky ovládaných rolet je podobně jako u žaluzií tyčový motor ukryt v hřídeli.

Svět oken nabízí široký sortiment venkovních rolet. Jejich velkou výhodou jsou tepelné úspory, jelikož předokenní rolety jsou ideální ochranou proti únikům tepla z interiéru a zároveň jsou vynikajícím stínícím prvkem. V létě zabraňují přehřívání interiéru a v zimě dokáží uspořit až 25 % nákladů na vytápění. Rolety fungují také jako dobrá zvuková bariéra. Exteriérové rolety zajišťují díky možnosti úplného zatemnění naprosté soukromí a navíc fungují i jako bezpečností prvek.

Nejste si jisti? Poradíme Vám

Už jste se rozhodli, zda jsou pro Vás správnou volbou rolety nebo žaluzie? Pokud potřebujete poradit, domluvte konzultaci v nejbližší prodejně Světa oken. Můžete nás také kontaktovat přes poptávkový formulář, který je zdarma a my Vám zpětně pošleme nezávaznou cenovou kalkulaci.

Pokud vás zaujaly naše produkty, kontaktujte některou z poboček, nebo vyzkoušejte nezávaznou kalkulaci:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE