Jak správně větratJak správně větrat

V zimním ročním období je velmi důležité se zaměřit na správné větrání. Zvláště pokud máte plastová okna, která utěsní místnost a zabraňují proudění vzduchu. Tím sice výrazně šetří náklady na vytápění, ale o to více vyžadují, abyste správně větrali.

V málokteré rodině se větrá dobře, a to má za následek rosení oken a vznik plísní. Plísně se mohou tvořit i na oknech, a tím poškozovat jejich nátěr a těsnění. Vznik plísní má samozřejmě negativní dopad na lidské zdraví. Vlhkost v bytě, která se zvyšuje při špatném větrání, může způsobovat řadu chronických onemocnění.

Pokud se naučíte správně větrat, předejdete řadě problémů.

Jaké je správné větrání?

Větrání by mělo být krátké, intenzivní a časté. Pro správné větrání se řiďte jednoduchou zásadou: čím je venku chladněji, tím větráme kratší dobu. Zatímco v létě můžete nechat okna otevřená až půl hodiny a na jaře a na podzim mezi 10 a 20 minutami, v zimě by doba větrání neměla překročit 6 minut. Důležité je, abyste větrali několikrát za den, ideálně 3 – 4 krát. Při rychlém, ale častějším větrání, se sice ochladí vzduch, ale stěny a podlahy zůstanou teplé, a tím dojde k minimálním teplotním ztrátám.

Větrat byste měli, když vstanete, ale také v závislosti na vlhkosti v místnosti. Větrání by mělo být samozřejmostí po vaření či v koupelně po sprchování.

Co je špatné větrání?

Nejvíce chyb při větrání děláme na podzim a v zimě. Špatné jsou v každém případě extrémy. Venku je zima, a tak nás ani nenapadne otevřít za celý den okno, protože si přece do bytu nepustíme studený vzduch. Tak to je rozhodně špatně. Nevyměňuje se vzduch v místnosti, a tím klesá soustředění, zvyšuje se únava a zhoršují se naše zdravotní problémy.

Stejně špatná je varianta, kdy chceme dobře vyvětrat a okna, nejlépe všechna najednou, otevřeme na půl hodiny a více. Tepelné ztráty jsou v tomto případě vysoké, navíc místnost promrzne a i to má vliv na tvorbu plísní.

V zimě také není vhodné použití mikroventilace (okno je otevřené pouze na malou mezeru), hrozí namrzání kování a jeho následné poškození.

Větrat? Nevětrat?

Větrání uzpůsobte venkovnímu počasí. Nemělo by se větrat za deště, pokud máte problémy s vlhkostí v bytě, která se díky tomu ještě zvýší.

Větrání za deště nebo krátce po něm se ale naopak doporučuje v případě, kdy máte doma alergika a je pylová sezóna. V této chvíli je vzduch nejčistší a větrání během deště tedy žádoucí.

 

   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE