10 trendů pro moderní bydlení v novostavbě

10 trendů pro moderní bydlení v novostavbě

  • Publikováno: 26.4.2023 
  • Kategorie: Okna, dveře, pergoly, garážová vrata, stínící technika

Stavíte nový dům nebo jste koupili novostavbu? A zajímají vás trendy moderního bydlení? V tomto článku jsme vybrali 10 výrazných trendů, které vám pomohou se zařizováním novostavby, případně i s výběrem důležitých prvků ještě ve fázi, kdy novostavbu plánujete. Obecně platí, že za novostavbu se považuje nový dům nebo jiná stavba zhruba 5 let od její kolaudace, ale jde spíše o to, jak stavba vypadá, a jak dlouho a k čemu se používala. Pojďme se však podívat na jednotlivé trendy.

1. Elegantní a funkční okna

Moderní byty i novostavby rodinných domů mají nejčastěji kvalitní plastová okna. Zajímavým trendem jsou například plastové profily GEALAN LINEAR, což jsou plastová okna v designu hliníku. Takový styl oken se dnes velmi hodí právě do novostaveb. Navíc se jedná o cenově dostupná okna s výbornými tepelně izolačními vlastnostmi, takže je spousta lidí volí právě pro novostavby.

Gealan Linear - plastová okna se vzhledem hliníku

2. Jakou vybrat stínící techniku

V kurzu je dnes rozhodně venkovní stínící technika, tedy venkovní rolety a žaluzie. Venkovní stínící technika pomáhá vytvářet moderní vzhled domu, zároveň má i další důležité funkce – ochrana soukromí, zvukově a tepelně izolační vlastnosti, teplo zůstane za oknem, ochrana proti zlodějům apod. Co se týče vnitřní stínící techniky, tak tady je to hlavně o designu.

Tip: Přečtěte si rozhovor s architektkou Ing. Arch. Karolínou Záluskou, které jsme se specificky ptali na trendy oken, dveří a stínění v novostavbách.

Venkovní stínící technika

3. Propojení obýváku a kuchyně

Tento trend je v kurzu už delší dobu, ale stále je velmi výrazný. Vytvořit jednu velkou místnost, kde je kuchyň i obývací pokoj, dává smysl. Hlavně pro rodiny s dětmi, protože tak máte místo, kde se rodina setkává. Někdo vaří, někdo se dívá na televizi a někdo si třeba v prostoru hraje. V poslední době se prosazuje i trend spojení a zároveň rozdělení obýváku a kuchyně. To znamená, že oba prostory oddělíte jinak než zdí. Například barem, nad který můžete zavěsit stropní osvětlení, designovou clonou nebo jakkoliv jinak.

4. Ať ladí barvy zvenku i uvnitř

Barvy se dostávají opět do popředí. V interiéru se vracejí výraznější a plné barvy, zajímavé barevné kombinace, až nečekané barevné doplňky. Na druhou stranu zvenku by měly barvy dobře ladit – fasáda, garážová vrata, vstupní dveře, okna, stínící technika aj. Nemusí být v jedné barvě, ale ideálně ve dvou barvách, které se vzájemně doplňují.

5. Výrazné vstupní dveře

Vstupní dveře jsou takovou vizitkou majitelů. Je to místo, kudy se do domu vchází a trendem je rozhodně to, aby takové dveře byly masivní, výrazné, elegantní. Čistý design a zároveň veškerá funkčnost, ať už bezpečnostní nebo tepelně izolační. Ideální je zvolit vstupní dveře tak, aby ladily s okny, což vám pomůže zajistit jeden dodavatel, který dodá okna i dveře v podobném duchu.

Vchodové dveře

6. Přírodní materiály a dřevěný nábytek

Mezi výrazné trendy patří použití přírodních materiálů včetně dřevěného nábytku. Pořád frčí plastová okna v dřevěném dekoru, ale nábytek a doplňky už bývají z přírodních materiálů. Plast a umělá vlákna už nejsou pro dekorace a domácí doplňky tolik v kurzu. Dřevěný nábytek (nebo i podlaha) je příjemný na pohled i na dotek. Dává tak novostavbě rustikální nádech.

7. Rozšíření domu o hliníkovou pergolu

Když je vaše novostavba rodinný dům a máte k němu šikovnou zahradu, pak je jasným trendem hliníková pergola, která je nalepená přímo k domu. Může být i prosklená, čímž získáte zimní zahradu, která se dá využívat po většinu roku. Existují různé typy hliníkových pergol, které se liší hlavně typem střechy. Navíc si můžete k pergole pořídit i praktické stínění, aby tam v létě nebylo moc horko.

Hliníková pergola

8. Místa pro relaxaci

V dnešním uspěchaném světě jsou v novostavbách rozhodně trendem nejrůznější místa pro relaxaci. Může to být jen koutek na čtení, ale také zákoutí s houpací sítí nebo zasklený balkón s posezením nebo pohovkou. Lidé si staví i vlastní ateliéry pro tvoření a relaxaci. A v neposlední řadě jsou v kurzu místa, kde si může člověk v klidu a nerušeně zacvičit. V současnosti jsou také velmi populární pronájmy bytů v moderních bytových novostavbách, které s takovými relaxačními koutky již počítají.

Zasklený balkon - koutek pro relaxaci

9. Kamna s viditelným ohněm

Novostavba rodinného domu v roce 2023 už ve spoustě případů zahrnuje i krb s viditelným ohněm. I když to nemusí být hlavní zdroj vytápění, jedná se rozhodně o moc příjemný prvek, který můžete sledovat místo televize. Oheň dodává každému domovu něco extra, příjemnou energii.

10. Sekční garážová vrata

Jako poslední trend vybíráme sekční garážová vrata, která se používají všude tam, kde to je technicky možné. Taková vrata zajíždějí ke stropu, nezabírají tak moc místa. Moderní je mít v garážových vratech ještě dvířka, kterými se dá procházet i bez otevření celých vrat. Garážová vrata by pak měla ladit s okny a vstupními dveřmi, což vám pomůže zajistit jeden výrobce či dodavatel, který se specializuje na okna, dveře a garážová vrata.

Sekční garážová vrata

V Česku jsme to např. my - Svět oken.

Pokud vás zaujaly naše produkty, kontaktujte některou z poboček, nebo vyzkoušejte nezávaznou kalkulaci:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE

   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE