Designérka Iva Drozdová - rozhovor

Designérka Iva Drozdová pomáhá dát oknům příjemný styl, eleganci a radost (ROZHOVOR)

  • Publikováno: 20.8.2021
  • Kategorie: Okna

Designerka Iva DrozdováV dnešním rozhovoru jsme vyzpovídali designérku Ivu Drozdovou, která se specializuje na výběr vhodného bytového textilu, zejména záclon, závěsů, přehozů a dalších textilních dekorací, zastínění oken a jejich zaměření a zhotovení na míru přímo každému interiéru. Jejím královstvím je svět látek, struktur, barev a designů. Více než 20 let pomáhá klientům dát oknům příjemný styl, eleganci a radost, pohodu a klid jejich domovům.

Designérka Iva nabízí kompletní servis v dodávkách textilních dekorací na míru. To znamená velmi úzkou kooperaci s klientem, jeho představami a přáními a to vše samozřejmě v přímé konfrontaci s daným interiérem, doladěním jednotlivých místností textilními dekoracemi - tedy závěsy, záclonami, polštářky, přehozy a nově i krásnými bavlněnými dekami a polštáři a lněným povlečením samozřejmě v kontextu celého prostoru. Převážně se tedy zaměřuje na kompletní řešení – návrhy s osobní návštěvou, poradenstvím, společným výběrem vhodných materiálů v prostoru, zaměřením interiéru, přes kompletní zpracování a dodání na míru včetně závěsných systémů.

 

Jak jste se k práci dostala?

I když jsem daný obor nestudovala, vždy jsem přemýšlela o prostoru kolem nás. Jak moc nás ovlivňuje, jak se s ním dá pracovat a jak drobnými změnami můžeme vytvořit velké věci.

Kreativní tvoření v interiérech pro mě byla vždy zábava a asi i rodinné textilní zaměření dopomohlo k naplnění mého potenciálu.
Zkrátka řízením osudu jsem před 20-ti lety se svou kamarádkou založila společnost, která (pro mě již tak neskutečně dlouho) pomáhá tvořit pomocí textilních dekorací, to krásné teplo domova a to nejen v privátní sféře, ale i v hotelovém sektoru.

S jakým typem klientů nejčastěji spolupracujete?

Asi nemohu jednoduše specifikovat typ klienta, škála je opravdu veliká i díky tomu, že mám zakázky jak soukromé, tak od spolupracujících architektů či dalších designérů a další část klientely je z hotelnictví. S jistotou ale mohu říci, že mám na klienty obrovské štěstí a jsem za to velmi vděčná.

Někdy řeším zastínění a doladění dětského pokojíku v panelovém domě, někdy řešení textilních dekorací pro novostavbu rodinného domu a někdy zajišťujeme realizace pro celé hotely. Mám klienty, kteří se k nám po letech vrací, spousta z nich se ke mně dostala na doporučení a to je ta pravá odměna za mou/naši práci.

Ukázka interiérového designu Ukázka interiérového designu


Jaký je nejžhavější trend v dekorování oken pro rok 2021?

Na počátku každého roku jsou stanoveny týmem Pantone barvy roku. Úplně nepropadám trendům, ale ráda je pozoruji a přemýšlím o jejich smyslu, který v hloubce opravdu je. Jak známo vše souvisí se vším a tak i stanovené barvy se vždy prolínají jak interiéry, tak módou. Pro letošní rok jsou to barvy základní šedá – ultimate grey a žlutá – illuminating (více se můžete dozvědět v mém článku Co nám říkají barvy roku).

Po technické stránce jsou poslední roky více používána modernější řešení dekorací jako jsou římské rolety a japonské stěny.
V posledních 2-3 letech se velmi rozmohlo zatemňování interiérů pomocí závěsů typu blackout, které se dříve používaly častěji v hotelnictví. Blackouty jsou smysluplnými a funkčním řešením v mnoha směrech. Více se můžete dočíst v mém dalším článku - Zatemňovací závěsy – cesta k maximální regeneraci.

Ale co ráda vidím a naprosto se s tím ztotožňuji je, že více lidí přemýšlí nad svým domovy. Jdou více do hloubky, hledají smysluplná řešení a rádi si nechají poradit.

Tip na článek: Zajímá vás moderní trendy bydlení? Zjistěte víc v našem článku trendy pro bydlení v novostavbě.

A jak se tyto trendy proměňují? Chtějí dnes zákazníci např. úplně jiný styl záclon či závěsů než tomu bylo před 10 lety?

Pozitivem dnešní doby je fakt, že je všude všeho dost… i když vlastně nevím, jestli je to pozitivum, ale to bychom zacházeli mimo obor ... Určitě je to dobré v tom smyslu, že každý si může vybrat to své řešení a není nutné mít své bydlení jak přes kopírák s Frantou, Jitkou ani se sousedy z vedlejšího domu.

Na každém z nás je úžasná naše individualita, to čím se odlišujeme od ostatních, i naše domovy by měly být součástí naší jedinečnosti. Prostor, ve kterém žijeme, pracujeme a zkrátka trávíme spoustu času, nás velmi ovlivňuje a myslím, že si to uvědomuje více lidí než dříve.

Dříve lidé podléhali více trendům a nakupovali ukvapeněji a tedy i spotřebněji. Dnes více promýšlejí, považují své domovy za investice a věnují se více udržitelnosti, alespoň taková je má zkušenost a jsem za to moc ráda, protože právě s takovým servisem a produkty jsem v souladu.

Máte raději, když k vám zákazníci chodí už s konkrétní představou o designu, nebo vám nechají volnou ruku?

Mám pár klientů, kteří mě znají dobře a i já je. Můžeme si vzájemně ponechat volnou ruku, důvěřujeme si, pak mne nechají zařídit byt či dům, i třeba hotel dekoracemi dle mého uvážení a výběru. V takovém případě mi stačí informace o záměru s prostorem.

Pokud mám klienta nového, snažím se jej trošku poznat a vyzpovídat. Neexistuje člověk, který by neměl vlastní názor, i když s takovou mnohdy přichází – říkají, že vůbec tomu nerozumí a že neví a nakonec se dostaneme ke společnému řešení. Při volbě mohu poradit technické řešení, doporučit praktičnost jednotlivých závěsných systémů a zhotovení dekorací, mohu zařídit jakýkoli prostor a s chutí to také dělám, ale pokud se jedná o citlivé osobní domácí zázemí, pak jsem toho názoru, že by mělo být v souladu s tím, kdo v něm žije, tedy s klientem a realizace by tak neměla být mou čistou konstrukcí.

Jakým problémům nejčastěji čelíte při realizaci zakázek?

Někdy se nám stane, že máme málo rukou … ale to není nic dramatického. Jsme sehraný tým se švadlenami i montážními techniky. Za ta léta společné práce máme již vše nacvičené.

Musím ale určitě poznamenat, že mou prací to jen začíná a končí, uprostřed je práce spousty dalších jedinečných a šikovných lidí, celého týmu, díky kterému můžeme společně odevzdávat všechnu tu krásu a plnit přání klientů. Za to jim patří upřímné díky.


Co se týče vnitřního zastínění, řeší vaši zákazníci spíše jeho vzhled nebo funkčnost?

Klientka, žena, vždy řeší vzhled a zcela výjimečně technické parametry. Je nutné znát všechna možná řešení podrobně a zvolit po praktické stránce to nejlepší a nejfunkčnější řešení pro daný prostor. V tomto směru bych řekla, že klientka vždy maximálně spoléhá na má doporučení.

Já považuji správnou technickou volbu za jeden ze základních klíčů k úspěchu. Na toto téma jsem připravila ebook, jenž je zdarma ke stažení 5 základních klíčů k úspěšné volbě textilních dekorací.

Je ale zajímavé a stále mě to nepřestává fascinovat (zřejmě proto, že osobní životní zkušenost takovou nemám), jak velké procento mužů – cca 60 % klientů, chce zasahovat do výběru dekorací a ty obzvláště pak technické parametry zajímají. Nicméně tito investoři nezůstanou jen u technických parametrů, ale i aktivně se účastní výběru konkrétních barev a vzorů.


Teď v létě je doslova žhavé téma to, jak interiér zastínit, aby se moc nevyhříval. Jaký je podle vás nejefektivnější způsob?

Ano, jak jsem již uvedla v předešlých odpovědích, v posledních letech se velmi rozšířilo využití zatemňovacích závěsů typu black-out a možné snížení teploty v interiéru je v parném létě jeden z důvodů, proč si je zákazníci tak oblíbili.

Pokud nemá klient doma klimatizaci a vlastně i v případě, že jí má, je právě black-out či dime-out podpůrným řešením. Máme vyzkoušené, že v místnosti může snížit v letních měsících teplotu až o 10 stupňů, což je jistě vítané.
Z technického hlediska jsou to materiály, které jsou trojitě tkané. Svrchní vlákna – tedy lícové i rubové je pohledové a vnitřní třetí vlákno je právě to funkční zatemňující. Zatemňujících materiálů je celá řada, ale tento typ je nejvyužívanější i vzhledem k jeho údržbové praktičnosti.

Jaké faktory nejvíce ovlivňují vaši volbu zastínění, například orientace oken na světové strany, interiér pokoje, typ a barva okna, jak se prostor před oknem využívá,...?

Máte pravdu, že všechna uvedená kritéria hrají roli a není možné upřednostnit jedno před druhým. Na výběru typu dekorace i barvy či designu má vliv světová strana (tedy dopad slunce), zda okno je s výhledem do zahrady nebo například do frekventované ulice, použité struktury, materiály a barvy v interiéru, vybavení prostoru, rozložení nábytku a v neposlední řadě kdo místnost a k jakému záměru využívá. K dekoracím je dobré přistupovat komplexně a také intuitivně. Mám ráda, když vše ladí a do sebe zapadá, jedině tak má výsledek kýžený efekt.

Jaké jsou nejčastější chyby, kterých se mohu dopustit, když se rozhodnu si sama ušít závěsy a záclony?

Nejčastější chybou je asi ukvapenost a realizace provizorních řešení a to nejen v dekoracích, ale v interiérech komplexně nebo spíše jakýchkoli nákupech globálně.

Není výjimkou, že mne požádá klient o řešení relativně nového prostoru, ve kterém bydlí pouze 2 roky a potřebuje kompletně vše vyměnit. Dost často se pak jedná o nefunkční systémy a dekorace, které rozměrově nesedí anebo i původní míry byly v pořádku, ale po prvním vyprání se závěsy srazí o 10 cm na výšku místnosti a s tím se dodatečně moc vymyslet nedá.

A hned tu máme negativní dopad dříve zmíněného pozitiva, že v obchodech je spousta výrobků a zákazník má na výběr. Stejně jako je spousta kvalitního zboží, jsou na trhu i materiály, závěsné systémy a kompletní produkty s unifikovanými mírami, které by se dle mého názoru prodávat neměly, protože jsou nefunkční, nepraktické a nekvalitní, nicméně pod lákadlem nízké ceny občas na lep někdo skočí.

Ale zpět k Vašemu dotazu. Důležitou složkou je samozřejmě výběr kvalitního materiálu, díky kterému si můžete ušetřit spoustu následné práce např. se žehlením, dále předsrážení materiálu před ušitím, aby se zamezilo následným možným škodám a v neposlední řadě opravdu pečlivé a zodpovědné ušití / tedy zhotovení samotné dekorace.


Co vás vedlo k nápadu vytvořit ebooky na téma textilní dekorace oken?

Vaše předešlá otázka je v podstatě částečnou odpovědí k tomuto tématu. Nejsme roboti, jsme jenom lidi a v podstatě nás zajímají stejné věci. Dnes a denně zodpovídám obdobné otázky a nemohu odpovědět všem. Ebooky se staly v podstatě takovou formou komunikace a podáním pomocné ruky klientovi a také přirozeným předáním mých dlouholetých zkušeností.

Pokud si chce klient zajistit dekorace sám a nechce oslovovat osobně mě nebo obdobného návrháře či designéra nebo společnost a zadat si zakázku na klíč, pak si nutně musí vyhledat spoustu informací a internet je k tomuto účelu předurčen.
Mé ebooky by tedy měly pomáhat právě těm, kteří si zvolí cestu samostatného kreativního tvoření a potřebují se zorientovat ve světě textilních dekorací, možností stínění a závěsných systémů.

Na výběr mám prozatím 3 ebooky a to jeden zdarma, ve kterém se dozvíte opravdu základní a zásadní faktory ovlivňující správný výběr - 5 základních klíčů k úspěšné volbě textilních dekorací.
Další pak pro všechny, kteří řeší vhodnou volbu závěsného systému a jeho ideální umístění v prostoru a podstatu precizního zaměření – Jak si správně zaměřit okna.
A poslední třetí ebook je naprosto komplexní a jeho název mluví za vše - Co potřebujete vědět než si obléknete okna aneb ušetřete drahocenný čas a peníze.

Stejně jako podstatu meditace tvoří její náplň, podstatu prostoru tvoří jeho osobitost. Buď Vás zklidní a cítíte se dobře anebo ne.

Textilní dekorace jsou neodmyslitelnou součástí interiérů ať už moderních nebo klasických a jejich správná volba nebo chcete-li citlivé intuitivním řešení a vychytání jemných souvislostí v propojení s interiérem je tvořivou hrou.

   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE