Nová zelená úsporám

Jak získat dotace na výměnu oken v roce 2024

  • Publikováno: 12.2.2024
  • Kategorie: obecné články

Zajímají vás dotace na okna? Státní program Nová zelená úsporám umožňuje získat dotace na výměnu oken a dveří. Cílem je dosáhnout úspor energie. Čím vyšší úsporu získáte, tím vyšší dotaci můžete získat. Důležitá je také skutečnost, že součástí výměny oken nemusí být současně realizováno kompletní zateplení obvodových stěn, střechy, stropu, podlahy. Jsou podporována i dílčí opatření (jako je zateplení stropu nebo části obvodu pláště budovy. Pouhou výměnou oken však na dotace pravděpodobně nedosáhnete.

Nutnost je provedenými změnami uspořit alespoň 20 % energie. Výše podpory se odvíjí od provedených opatření, čím více jich bude provedeno, tím vyšší je dotace, která u rodinných domů dosahuje až 50 %. Realizace podporovaných opatření v RD nacházejících se v Moravskoslezském a Ústeckém kraji je navíc zvýhodněna zvýšením dotačních částek o 10 %.

Obsah:
Žádost o dotace na výměnu oken
Dotace na okna pro důchodce
Dotace na dveře
Dotace na okna zpětně
Dva typy dotací
Oprav dům po babičce
Nová zelená úsporám LIGHT

Žádost o dotace na výměnu oken

Celý proces zisku dotace na výměnu oken je celkem zdlouhavý, ale ne neřešitelný. Vše probíhá online na www.novazelenausporam.cz. Je potřeba dodat i některé dokumenty na papíře, ty se pak dodávají na příslušné krajské pracoviště Státního fondu životního prostředí (SFŽP). Pojďme se podívat na zjednodušený postup, jak získat dotace na okna v několika bodech:

1/ potřebujete odborný posudek – najděte si spolehlivého odborníka, který jej vypracuje

2/ zajděte na stavební úřad – tam vezměte posudek a projednejte svůj stavební záměr

3/ krycí list technických parametrů – je potřeba správně vyplnit krycí list technických parametrů (ideálně vyplňte s odborníkem)

4/ elektronická žádost – vyplňte elektronickou žádost o podporu na webu www.novazelenausporam.cz

5/ doručení žádosti – vytištěnou žádost doručte i s nutnými přílohami SFŽP

6/ kontrola a akceptování žádosti – po zkontrolování vám SFŽP pošle oznámení o akceptaci vaší žádosti

7/ technický dozor – povinně si musíte zajistit odborný technický dozor

8/ výběr materiálů a dodavatele – dalším krokem je výběr dodavatele s příslušnými oprávněními a způsobilostí

9/ vyhodnocení žádosti – doložíte realizaci výměny oken a SFŽP provede kontrolu a žádost vyhodnotí

10/ výplata dotace – je-li vše v pořádku bude vám na bankovní účet vyplacena dotace na výměnu oken


Získejte dotaci na výměnu oken. Jestliže se vám zdá, že byste na ni mohli dosáhnout, běžte do toho. Vyberte spolehlivého dodavatele oken, který vám s vyřízením dotace na okna určitě pomůže. Financovat úpravy na domu s pomocí dotace je velmi výhodné. Odkládáte výměnu oken, protože nemáte dostatek peněz na vstupní investici? Pokrýt část nákladů úvěrem se vám v takovém případě může vyplatit. Se splácením vám totiž pomůže dotace. Pokud půjčku zvažujete, rozhodně si nejprve zjistěte možnosti trhu. Například na webu srovnávače půjček s licencí ČNB porovnejpujcku.cz najdete srovnání různých druhů úvěrů a řadu dalších užitečných informací.

Dotace na okna pro důchodce

Novinkou jsou dotace na výměnu oken pro důchodce. V letošním roce 2024 si mohou důchodci nechat vyměnit okna v bytech i rodinných domech, které vlastní. Dotace na okna pro důchodce jsou snahou pomoci seniorům, aby ušetřili za vytápění svého bydlení. Jedná se o možnou výměnu oken nebo balkónových dveří ve vytápěných místnostech. Konkrétní dotace se nazývá Nová zelená úsporám LIGHT a více informací o ní získáte níže.

Dotace na dveře

Dotace se netýkají jen výměny oken, ale také vchodových a balkónových dveří. Konkrétně tuto možnost zahrnuje dotace Oprav dům po babičce. Výměna vchodových dveří však musí být součástí alespoň částečného zateplení domu a mohou o ni žádat ekonomicky aktivní majitelé starších domů. Výměna balkónových dveří je možná i z dotace Nová zelená úsporám LIGHT. O obou dotacích se dočtete níže.

Dotace na okna zpětně

Jestliže jste měnili okna v poslední době, pořád ještě můžete získat dotaci zpětně. Důležité datum je 12.září 2022. Jestliže jste výměnu oken realizovali po tomto datu, můžete níže uvedené dotační programy využít.

Dva typy dotací

V současné době, tedy na začátku roku 2024 se k výměně oken vztahují dva programy – Oprav dům po babičce a Nová zelená úsporám LIGHT. U obou dotací máte mimo jiné možnost získat peníze na výměnu oken a dveří a to jak v rodinném domě, tak i v bytovém domě. Skvělé je, že jestli chcete, peníze dostanete předem. Pojďme se na obě dotace blíže podívat.

Oprav dům po babičce

Tato dotace je směřována na starší rodinné domy, které právě výměnu oken potřebují. Oproti jiným programům zde platí, že peníze dostanete ještě před realizací, na nová okna dostanete dotaci až 50 % z pořizovací ceny. Maximální příspěvek na komplexní zateplení domu je pak 1 000 000 Kč, minimální pak 30 000 Kč.

Podmínky dotace:

  • Vlastník domu. Musíte být vlastník domu a mít tam trvalé bydliště.
  • Ekonomicky aktivní. Dotace je určena ekonomicky aktivním lidem, tedy zaměstnancům, zaměstnavatelům, OSVČ i rodičům na mateřské dovolené.
  • Energetické úspory. Podmínkou získání dotace je realizace tzv. optimálního zateplení, kterým dosáhnete požadovaných energetických úspor.

Součástí programu Oprav dům po babičce jsou různá opatření, výměna oken pak spadá pod Optimální zateplení.

Nová zelená úsporám LIGHT

Tento program Nová zelená úsporám LIGHT umožňuje získat dotaci pouze na výměnu oken. Žádat o ni mohou vlastníci či spoluvlastníci rodinného domu či bytu, ve kterém jsou trvale hlášeni nejpozději od 12.9.2022. Důležité je, že tato dotace je určena pro seniory a rodiny, které pobírají přídavky na děti nebo příspěvek na bydlení. Dotace je 12 000 Kč na jedno okno, maximálně pak 150 000 Kč.

Podmínky dotace:

  • Vlastník domu nebo bytu. Žadatel musí být vlastníkem daného rodinného domu nebo bytu (případně člen bytového družstva s právem užívání bytu).
  • Důchod, příspěvek na bydlení nebo přídavky na děti. Žadatel a všichni členové dané domácnosti musí být ve starobním nebo invalidním důchodu (3.stupeň), nebo musí v daném bytě pobírat příspěvek na bydlení nebo přídavky na děti.
  • Po 12.září.2022. Podporovaná jsou jen opatření, která byla realizována po 12.září.2022.

Chcete-li vyměnit okna nebo vstupní dveře, můžete kontaktovat i přímo českého výrobce oken, který vám nejen dodá nová okna, ale poradí vám i s vyřízením dotací. Není to zase tak složité.

 

Pokud vás zaujaly naše produkty, kontaktujte některou z poboček, nebo vyzkoušejte nezávaznou kalkulaci:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE

    Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE