Okna a dveře v novostavbě

Okna a dveře v novostavbě (ROZHOVOR)

  • Publikováno: 3.8.2020
  • Kategorie: Okna

Dnes přinášíme rozhovor na téma oken a dveří v novostavbě. Pojďme se podívat, jak současní architekti nahlíží na výběr oken, dveří a stínící techniky a jak ladit barvy a doplňky v interiéru i exteriéru.

Na otázky odpovídala architektka Ing. arch. Karolína Záluská, která je součástí architektonického studia Free architects s.r.o.
Free architects je pražská architektonická a projekční kancelář, která se více než 20 let zabývá návrhem budov a realizacemi interiérů. Věnuje se jak realizacím obytných domů (rodinných domů, vil a rekonstrukcí), tak komerčních a administrativních budov.

Rozhovor jsme vedli na téma oken a dveří a jejich role v novostavbě, ať už z hlediska jejich výběru a začlenění do stavby, tak z hlediska praktických a doplňujících prvků.


Pracujete spíše s koncovými zákazníky, nebo s developery? A s čím za vámi nejčastěji klienti chodí?
Zhruba polovinu obratu tvoří koncoví zákazníci a druhou developeři a komerční sektor.
Ohledně oken zajímá developery nejvíce cena a efektivita řešení, koncový klient snadněji připlatí za estetickou hodnotu, kvalitu, trvanlivost a praktičnost řešení.

Do jakých okenních prvků se podle vás vyplatí v novostavbě rodinného domu nejvíce investovat z dlouhodobého hlediska?
Vyplatí se dobře promyslet otevíravost oken. Otevíravé části oken jsou výrazně dražší než pevné části a členění oken má opravdu velký dopad na architekturu domu. Použití trojskla výrazně zmenší tepelný únik a tlumí venkovní hluk. Jsou ale těžká a kladou velké nároky na kování a také mírně zbarvují světlo do šedozelena. Rozhodně bych nedoporučila šetřit na samotné kvalitě rámového profilu a jeho materiálu. Má zásadní vliv na trvanlivost oken, jejich údržbu a tepelné ztráty budovy.

Posuvné dveře místo klasických křídel ušetří místo v interiéru a u balkonových dveří usnadní bezbariérové řešení výstupu na balkon nebo terasu.

Máte nějaká základní doporučení, rady nebo tipy, kterých je dobré se vždy držet při pořizování oken?
Při zařizování interiérů se často zapomíná, jak velký prostor je potřeba mít před oknem. Parapet, radiátor, záclony a závěsy často potřebují v součtu až 30 - 50 cm pruh před oknem.
Někdy je okno umístěno ve stěně interiéru mimo osu, má podivný tvar nebo rozměr. To lze úplně potlačit tím, že použijeme záclony od stropu až k podlaze na konstrukci zavěšení hodně přesahující okno do stran, a ještě přidáme závěsy. Vniká dojem výrazně většího vznešenějšího okna, opticky se zvětší i celý prostor. Když se podaří navíc sladit barvu stěn se závěsem, je dojem dokonalý.

Jaké jsou trendy u oken v novostavbě, co se týče materiálů, velikosti nebo stylů?
V individuální výstavbě jsme v minulosti zpravidla používali dřevo. To je stále nenahraditelné u rekonstrukcí a stylových domů. Vzhledem ke zvětšujícím se nárokům na míru prosklení domu a trojskla jsou dnes i pro koncového klienta dostupná hliníková okna. Hliník má absolutně nejlepší konstrukční vlastnosti. U nejnovějších domů navrhujeme co největší plochy bez členění a zapuštění osazovacího rámu do tepelné izolace. Hliník dneska lze nahradit i plastovým profilem. V antracitové barvě do určitého rozměru okna nepoznáte rozdíl a okna jsou levnější.

Uvažujete při výběru oken rovnou i o stínící technice? Jakou stínící techniku spíše doporučujete? Liší se vaše doporučení podle toho, zda jde o nový byt nebo nový rodinný dům?
Způsob zastínění je potřeba řešit od počátku navrhování. Přehřívání interiéru zabrání hlavně zastínění umístěné zvenku před oknem. Venkovní žaluzie, rolety, markýzy, okenice musí být součástí návrhu fasády a jsou také výraznou položkou v rozpočtu domu. Nesmí se zapomenout na zastínění střešních oken obzvlášť v ložnicích. U rodinných domů automaticky kreslíme alespoň přípravu na montáž zastínění, klienti ho někdy realizují později podle finančních možností. U developerských bytů záleží na cenové hladině projektu. Závěsy, záclony, plizé nebo vnitřní rolety jsou otázkou návrhu interiéru, jeho stylu, barevného a materiálového řešení, požadavků na blackout atp. Přehřívání už moc nezmírní, ale mají velký vliv na interiér.

Jaké jsou současné trendy u interiérových dveří, co se týče materiálů, velikosti nebo stylů?
Záleží, zda jde o moderní novostavbu nebo rekonstrukci. U novostaveb preferujeme skryté zárubně, vyšší křídla nebo dveře jakoby ztracené v obkladu stěny, jednoduché geometrické tvary kování. U rekonstrukcí klademe velký důraz na autenticitu výrazu a je tu nutný opravdu individuální přístup.

Tip na článek: Zajímá vás moderní trendy bydlení? Zjistěte víc v našem článku trendy pro bydlení v novostavbě.

Interiérové dveře
Máte nějaká doporučení ohledně výběru dveří do interiéru? Na co by se zákazník měl zaměřit kromě jejich vzhledu?
Rozměr dveří a konstrukční řešení má vliv na estetiku dveří a musí se tedy zvolit v souladu se stylem a významem interiéru a jeho funkcí. Do obytného prostoru patři vyšší dvoukřídlé dveře. Praktické jsou posuvy, protože zůstávají často otevřené a křídla pak nepřekáží.
U dveří do ložnice je nejdůležitější neprůzvučnost.

Dříve se do různých typů místností používaly různé šířky dveří, dnes se používají obvykle dvě velikosti křídla 700 mm a 800 mm plus speciální dveře třeba do hlavního obytného prostoru.
Dobré je dveře například v chodbě umisťovat osově proti sobě a nasazovat dveřní křídla v jedné stěně vedle sebe na stejnou stranu. Vzniká uklizenější výraz chodby. To je jen několik poznámek, ale to by bylo na delší článek.

Máte nějaké rady ohledně kombinace barvy oken a dveří s dalšími prvky v interiéru, jako je např. podlaha?
Když klient vybírá podlahy a dveře do bytu z developerského projektu, má developerem omezený výběr. Není možné sladit dřevo nebo dekor na podlahách s dřevěným dekorem na dveřích. Tady je nejbezpečnější zvolit bílé nebo krémové nebo světle šedé jednobarevné dveře podle barvy dekoru podlahy. To je dobré pravidlo i pro výběr materiálů bez architekta.

U individuální výstavby musí barvu oken, dveří, podlahových ploch a dalších materiálů sladit architekt a designér v rámci Realizační projektové dokumentace a designu interiéru. V našem ateliéru máme tým architektů i designérů, kteří spolu při komplexních návrzích domů a budov úzce spolupracují. Interiér a exteriér stavby tvoří jeden celek, nedají se oddělit a musí se navrhovat společně.

Máte nějaká doporučení ohledně výběru balkonových a terasových dveří? Na co by se zákazník měl zaměřit kromě jejich vzhledu, například bezpečnost nebo něco jiného?
Balkonové dveře je ideální řešit jako bezbariérové se zapuštěným prahem. Vhodné jsou i posuvy, které ušetří místo při otevření dveří. Přehřívání interiéru zabrání instalace venkovního zastínění, se kterým by se mělo počítat od počátku. Těleso rolety nebo žaluzie může být zapuštěné ve fasádě a úplně skryté nebo naopak může zdůraznit hru oken na fasádě. Praktické je mít možnost ovládání zastínění i zvenku v případě, že se nejedná o venkovní rolety, které slouží i jako zabezpečení objektu.

Jak velkou roli dle vás hrají doplňky u oken a dveří jako je parapet, síť proti hmyzu, kliky apod. Je dobré na ně myslet ihned, nebo se dají vždy vyřešit “až později”? Rovněž je ladíte do zvoleného interiéru?
Důležité je udržet materiálovou střídmost, barevnou příbuznost a tvarovou jednoduchost. Nekombinovat různé kovy nebo různá dřeva a různé styly. Pokud máme dřevěné rámy, je dobré mít vnitřní parapet ze stejného materiálu nebo např. parapet z kamenné desky. Plast působí nehezky a lacině. Kování a kliky hliníkových oken by měly být v odstínech rámu a jednoduchého moderního tvaru. Sítě proti hmyzu lze instalovat později, ale parapety a venkovní zastínění jsou součástí návrhu stavby. Interiérové okenní řešení je součástí návrhu interiéru.
Pokud návrh interiéru probíhá až po realizaci stavby, musí se řešení oken a dveří zapracovat do celkového designu. Dveře a podlahy se dají vyměnit, zásah do oken a fasády již podléhá stavebnímu povolení, proto je dobré si nechat zpracovat návrh interiéru ještě před spuštěním samotné realizace.

Pokud vás zaujaly naše produkty, kontaktujte některou z poboček, nebo vyzkoušejte nezávaznou kalkulaci:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE

   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE