Na podzim se začínají rosit okna, co s tím? | Svet-oken.cz

Na podzim se začínají rosit okna, co s tím?

Na podzim se začínají rosit okna, co s tím?

V době, kdy přichází podzim následovaný zimou se u plastových oken (i jiných) začínáme setkávat s nepříjemností – s rosením oken. Během roku nám pomáhá mikrovětrání, ale to se na zimní období nehodí, protože mikrovětrání v zimě nepomáhá. Přesto je potřeba s rosením oken něco dělat, protože voda stéká po oknech, začínají vznikat plísně a navíc přes okna není dobře vidět. Obecně platí, že čím kvalitnější plastová okna máte, tím méně se rosí, ale přeci jen se rosí. Úplně odstranit rosení oken asi ani není potřeba, ale určitě budete rádi, když se vám alespoň podaří omezit.

Jak tedy omezit rosení oken

Pro omezení rosení oken, nejen na podzim a v zimě, ale v průběhu celého roku, můžete udělat hned několik opatření:

  • Často větrejte. Základní prevence proti rosení je pravidelně a často větrat. Například 4 x denně vždy 10 minut intenzivně větrejte. Když je venku velká zima, můžete větrat jen po 5 minutách. Sice přijdete o část tepla, ale stěny neprochladnou a vzduch se zase rychle oteplí.
  • Nechte sklo na okně prohřát. Vytáhněte žaluzie, závěsy či jinou stínící techniku, aby se mohlo sklo také vyhřát. Je to jednoduché, čím teplejší bude, tím méně se bude rosit.
  • Vytopená místnost = méně rosení. Ideální je vytopit místnost alespoň na 22°C. Okno se tak může prohřát a kondenzované vody bude opět o něco méně.
  • Minimální vlhkost. Pokuste se mít doma co nejméně vlhko, ale zase v rozumné míře. To znamená používat při vaření digestoř, zavírat dveře do koupelny, pořídit si sušičku prádla nebo sušit prádlo na balkóně.
  • V zimě nepoužívejte mikrovětrání. V chladných měsících mikrovětrání opravdu nepomáhá. Ochlazuje okno a místnost stejně nevyvětrá. Raději větrejte intenzivně několikrát denně.
  • Utírejte parapet. Když už se okna rosí, utírejte pravidelně parapet i spodní těsnění u oken, předejdete tak vzniku nepříjemných plísní.


I když se rosení oken úplně nezbavíte, můžete ho alespoň výrazně omezit. Budete-li dodržovat opatření, která jsou popsána výše, rosení vašich oken se zmenší. Můžete také investovat do kvalitnějších oken, které se rosí méně. O tom se nejlépe poraďte se spolehlivým výrobce či dodavatelem oken.

Autor: Svět oken   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

> > AKTUALITY

Právě hledáme nové kolegy

Hledáme zaměstnance na rozličné pozice v různých pobočkách po celé ČR. Více informací naleznete >> zde >>

Kdy se vyplatí koupit levná plastová okna?

Je možné pořídit levná okna a přitom se nespálit, pokud se budete řídit několika základními pravidly.

>> Všechny aktuality >>

pobocky kalkulace-zdarma
Odbornou pomoc vám poskytnou naši pracovníci na bezplatných linkách
svet-oken-bezplatne-linky