Jak klima ovlivňuje výběr plastových oken?

Jak se chovají plastová okna při nízké a vysoké teplotě?

Dnes se nepustíme do oblíbené činnosti odpůrců a zastánců plastových či dřevěných oken, kteří se navzájem bombardují výhodami a naopak jejich vyvracením. Podíváme na plastová a dřevěná okna z jiného úhlu. Bydlíte na horách? Stojí váš dům na Českomoravské vysočině? Budou vaše nová okna vystavena dlouhodobě slunečnímu záření? Tyto otázku vyvolají jednu zásadní. Záleží při volbě mezi plastovými a dřevěnými okny na nadmořské výšce? Odpověď je jednoznačná, a shodnou se ní kupodivu jak zarytí odpůrci, tak i příznivci plastových oken. Všichni přikývnou a řeknou ANO.

Co je dobré vědět na začátku

Všechna okna dodávaná na český trh musí vyhovovat normám ČSN 14351-2 a ČSN 730540-2. Obě tyto normy jsou vypracovány na klimatické podmínky v České republice. A nejen to. V praxi se s těmito okny můžete setkat v daleko drsnějších podmínkách, v horách okolních zemí jako je Rakousko, Slovensko, anebo i Rusko a dálný východ.

Co nám říká fyzika?

Veškeré možné problémy způsobuje dilatace, neboli jak se většinou říká roztažnost látek. Všechny materiály se změnou teploty mění svůj objem, většinou se roztahují. Tento jev je obecně znám. Při poklesu teploty se látky naopak smršťují. Pnutí v materiálu v souvislosti s jeho tepelnou roztažností, nebo smrštěním je velmi vysoké a pokud je těmto změnám bráněno, materiál se deformuje a může i prasknout. Je tudíž logické, že tepelným změnám materiálu je nutné vyjít vstříc a konstrukci oken zvolit tak, aby tato dilatace byla možná. Za prasknutím rámu okna tedy většinou nestojí nevhodně zvolený použitý materiál, ale špatná konstrukce nebo nedbalá montáž okna.

Jak si užívat výhod plastových oken?

Abychom se mohli radovat z úspory, bezúdržbového provozu a vynikajících izolačních vlastností, které plastová okna jednoznačně přinášejí, je nutné přihlédnout, jakým teplotám budou okna vystavěna. Je asi jasné, že stejná okna na Vysočině, na která působí dlouhodobě nízké teploty, budou mít menší životnost než okna v Polabské nížině. Ale stejně tomu tak bude i s okny dřevěnými. Všichni víme, že plastová okna mají obecně velmi příznivé fyzikální vlastnosti. Abychom tyto vlastnosti mohli využít, je nutné pro nízké teploty použít správný profil o správné tloušťce. Plastová okna také mají navíc velkou odolnost proti účinkům povětrnosti a korozi, a také jsou rezistentní vůči většině čistidel.

Jak jsme tedy na tom při nízkých teplotách

Dřevo nebo plast? Vhodnost oken do oblastí s nižší teplotou se jednoznačně odvíjí od kvality použitého materiálu. Kupříkladu dřevěná okna vyrobená v minulosti, na jejichž výrobu bylo použito přirozeně vysušené dřevo, jsou na tom podstatně lépe než dnešní okna, která jsou vyrobena ze dřeva, jež prošlo zkráceným průmyslovým sušením. To je bez diskuze. Rychle vysušené dřevo se neumí tak dobře přizpůsobit nepříznivým povětrnostním podmínkám a nasává zpět vlhkost. Tak dochází k pnutí a deformaci dřeva.

Jak běží čas, mají dřevěná okna opačný problém než plastová. První generace plastových oken, včetně oken z 90. let, byla vyrobena z PVC materiálu, jenž měl jednu malou vadu. Změkčovadla použitá při výrobě profilu postupem času vyprchala a při nižších teplotách docházelo ke ztrátě pružnosti a houževnatosti materiálu. Tento problém byl však postupem času odstraněn a nová generace plastových oken si již hladce poradí i s nízkými teplotami. V současnosti je pro výrobu plastových oken používán nový PVC materiál bez změkčovadel, který je vyroben z výchozího granulátu technologií extruze. Surovina je zahřívána a mění se na plastickou hmotu, která je pod tlakem vháněna do forem, kde vzniká výsledný profil. Jak se tato kvalitativní změna projevila v praxi? Životnost současných plastových oken se výrazně prodloužila a bohatě splňují vysoké nároky, které jsou kladeny na otvorové výplně 21. století. Současná plastová okna mnohem lépe odolávají nízkým teplotám a jsou tedy vhodná při použití i do vyšších nadmořských výšek.

Ovlivňují vysoké teploty volbu materiálu?

I vy, co bydlíte v prosluněných krajích, kde jsou mírné zimy, budete muset při výměně starých oken za nové, zvážit všechny aspekty. Samozřejmě, že se nemusíte bát deformace materiálu, který je způsoben nízkými teplotami. Je zde ale stále vlhkost vzduchu, která ohrožuje dřevěná okna, a navíc ještě přichází do hry zvýšené ultrafialové záření způsobující stárnutí laku a jeho postupnou degradaci. Plastová okna jsou na tom o něco lépe, ale i zde je nutné brát na zřetel, že i současný kvalitní PVC, z kterého se okna nyní vyrábějí, je termoplastický materiál citlivější na vyšší teploty. Při vystavení přímému slunečnímu záření dochází k zahřátí povrchu rámu. Běžně to je 40 až 50 °C u bílého provedení a kolem 80 °C i více u tmavších barev.

Tak, a co říci na závěr. Volba je jen a jen na vás. Doporučujeme však, abyste se neunáhli a vše důkladně probrali s odborníky.
Uvažujete o nových plastových oknech? Pak nezáleží na tom, jestli bydlíte na horách nebo v nížině. Vždy si ale vyberte kvalitního a spolehlivého partnera. Obraťte se na solidní českou firmu, která má svoji prověřenou historii a "kamenné" pobočky, nejlépe někde u vás v okolí.

   Je pro Vás tento článek přínosný? sdilej

 

Chcete více informací nebo si nechat nezávazně spočítat cenu?

Volejte zdarma (PO-PÁ 7:00-15:00) na 800 100 039, navštivte jednu z našich 36 poboček v ČR nebo si nechejte cenu spočítat:

NEZÁVAZNÁ CENOVÁ KALKULACE